Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinin bilgi ve becerilerinin müze eğitimi yoluyla geliştirilmesi
The effect of museum education on fine arts students' knowledge and skills development
- Tez No: 450100
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin bilgi ve becerilerinin gelişimine, Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi ile gerçekleştirilen müze eğitiminin etkisinin nasıl olduğunun belirlenmesi ve ortaya çıkan sonuçların paylaşılmasıdır.“Müze Eğitimi”dersinin, öğrencilerin sanat tarihi bilgisi, estetik algı gelişimi, sanat eleştirisi becerisi ile sanatsal uygulamalarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılarak hayata geçirilen bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim, Heykel, Seramik ve Cam Tasarımı bölümleri III. sınıf lisans öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Ulaşılan bulgular ve yorumlamaların sonucunda müze eğitiminin öğrencilerin bilgi ve becerilerine katkılar sağlamış olduğu belirlenmiştir. Sanat tarihi bilgi birikimine ele alınan konular dahilinde kalıcı bilgiler eklenerek katkı sağlandığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Sanat Eğitimi, Müze Eğitimi, Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of museum education, which was provided using Multi-disciplinary Art Education Method, on Faculty of Fine Arts students' knowledge and skills development, and share the study results. With this purpose, this study attempted to determine the effect of Museum Education course, which is included in Erciyes University's Faculty of Fine Arts curriculum, on students' art history knowledge, aesthetic perception development, art criticism skills and artistic practices. The study findings and interpretation, it was determined that the museum education contributed to students' knowledge and skills. Key Words : Art Education, Museum Education, Disipline Based Art Education