Tracking the sociocultural principles in English classrooms
İngilizce dil sınıflarında sosyokültürel prensiplerin izini sürme
  1. Tez No: 450101
  2. Yazar: BETÜL KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut çalışmanın amacı sosyokültürel teori açısından devlet okullarındaki İngilizce öğretmenlerinin sınıflarında nasıl uygulamalarda bulunduğunu ortaya çıkarmak, İngiliz Dili Eğitimi Programına devam eden öğretmen adaylarının, İngilizce öğretmenlerinin ve İngilizce öğrenen öğrencilerin sosyokültürel teoriye dönük algılarını ortaya çıkarmaktır. Mevcut çalışma, ayrıca öğretmenlerin sınıftaki uygulamalarıyla müfredatın önerdikleri arasındaki çelişen ve çelişmeyen noktaları bulmayı amaçlamaktadır. Çalışma nitel araştırma desenini benimsemiştir. Öğretmenlerin sınıf uygulamalarını bulabilmek için araştırmacı tarafından bir gözlem formu geliştirilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarından haftalık kompozisyonlar yazmaları istenmiş ve İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. İngilizce dersi müfredatı da sosyokültürel yapılar bakımından incelenmiştir. Verilerin analizi İngilizce öğretmenlerinin, öğretmen adaylarının ve öğrencilerin sosyokültürel teorinin ilkelerini savunduklarını fakat İngilizce öğretmenlerinin derslerinde teorinin bütün boyutlarından faydalanmadıklarını göstermiştir. Öğretmenlerin bazen geleneksel yöntemlerden faydalandıklarını göstermiştir. Bütün bulguların analizi öğretmenlerin sınıftaki karar verme süreçlerini açıklayan yeni bir model ortaya çıkarmıştır. Anahtar Kelimeler : sosyokültürel teori, sınıf uygulamaları, ingiliz dili eğitimi
Özet (Çeviri)
The motive behind this current study is to find out the practices of English language teachers teaching in state schools regarding sociocultural theory, the perceptions of student teachers attending the last classes of English Language Teaching program, the perceptions of teachers and learners in terms of sociocultural theory. Furthermore, the current study aims at revealing the congruencies and incongruences between the practices of teachers and the suggestions of the curriculum. This study adopts qualitative research design. An observation scheme was developed by the researcher to find out the teachers' classroom practices. In addition, the student teachers were asked to write weekly essays, and interviews were conducted with the learners and teachers as well. Also, the English curriculum was analyzed in terms of sociocultural constructs. The analyses revealed that the English language teachers, student teachers and learners are in favor of sociocultural principles, but English language teachers do not practice its every aspect. They sometimes seem to prefer traditional methods in their classes. The overall analysis of the findings reveal a new model explaining the process of teachers' decisions in the classroom. Key Words : sociocultural theory, classroom practices, English language teaching