Tarım bankacılığının Kırşehir besicileri üzerine etkileri
The effects of agricultural banking on Kırşehir breeders
- Tez No: 450103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gelişmiş ülkelerde tarım işletmeleri ihtiyaç duydukları sermayeyi organize olmuş kaynaklardan temin ederken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler bu sermayeyi daha çok organize olmamış; eş, dost, tüccar gibi kaynaklardan sağlamaktadır. Tarım nüfusun gıda maddeleri gereksinimlerini karşılaması ve ekonomiye istihdam sağlaması açısından oldukça önem arz eden bir sektördür. Hiç şüphe yoktur ki bu sektörün gelişimi açısından da tarımsal krediler son derece önemlidir. Türkiye ekonomisi içerisinde tarım sektörünün önemli bir yeri vardır. Türkiye'de bulunan tarım işletmelerinin büyük çoğunluğu küçük köylü işletmesi şeklindedir ve krediye önemli oranda ihtiyaç duymaktadırlar. Yapılan bu araştırmada Türkiye'de tarım sektörüne yönelik uygulamalar konunun daha iyi irdelenmesi açısından Osmanlı döneminden başlanarak günümüze kadar anlatılmıştır. Çalışmamızın temel amacı tarım bankacılığının günümüze etkisini vurgulamaktır. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile elde edilen somut verilerle tarım bankacılığı konusu daha açık hale getirilmeye çalışılmıştır. Özellikle Kırşehir besicilerine anket çalışması yapılmış ve kamu ve özel bankalarının tarım bankacılığı adına sunmuş oldukları kredilerin besicilerin girdi maliyetleri, üretim maliyetleri, satış ve yatırımlara etkisi belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Banka, tarım, hayvancılık, tarım bankacılığı
Özet (Çeviri)
While in developed countries agricultural enterprises provide the fund which they need from the sources that were organized, developing countries like Turkey provide this fund mostly from the sources that weren't organized like friend, acquaintance, merchant. Agriculture is an important factor in terms of meeting food items requirements of people and providing employment for the economy. Undoubtedly, agricultural loans are extremely important in terms of improving this sector. Agricultural sector has an important place in Turkey economy and most of the agricultural enterprises in Turkey are small peasant enterprises and they need loan a considerable amount. In this research, applications for the agricultural sector were tried to be told by starting from The Ottoman Empire years to today in terms of studying the subject better. However, the main aim is to emphasize the effect of agricultural banking on today. All these researches that was done was tried to be plainer with concrete data. Especially the survey on animal breeder from Kırşehir aimed to make the research more comprehensible with these data made in local level. It was also cared to bring clarity as far as possible the simplicity which was dedicated to agricultural banking of today's public and private banks. Key Words : Bank, agriculture, farming, agricultural banking