İzmir Etnografya Müzesinde bulunan 3174 envanter numaralı minyatürlü el yazması eserdeki tasvirlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the pictures in miniature hand-written work with the inventory No. 3174 in İzmi̇r Ethnography Museum
  1. Tez No: 450105
  2. Yazar: VEYSAL SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN SOYSALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmada İzmir Etnografya Müzesinde Bulunan 3174 Envanter Numaralı El Yazması Eser incelenmiştir. El yazması eserden 29 adet padişah portresi ve 1 Vezir portresi seçilerek üslup açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamında minyatür sanatı ve boyama teknikleri, minyatürün ve Osmanlı Dönemi portreciliğinin tarihsel gelişimi, hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma sonucunda el yazması eserin içinde bulunun padişah portrelerinin ve vezir portresinin teknik açıdan yapılma şekilleri, tasvir şekilleri ve üslup şekli ele alınmıştır. Araştırma sonucunda portre minyatürler akıtma, yüz boyama, tarama, nüanslı boyama, noktalama, kademeli boyama teknikleri ile yapıldığı görülmektedir. Eser 18. yy başında yapıldığı Kostantin Kapıdağlı'nın padişah portreleri isimli eserinin kopya çalışması olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Minyatür Sanatı, Portrecilik, El Yazması Eser
Özet (Çeviri)
In this study, the hand-written work with the Inventory No. 3174 in İzmir Ethnography Museum has been examined. 29 Sultan portrays and 1 Vizier portray have been selected from among such hand-written works have been examined in terms of their styles. Within the scope of the study, information regarding miniature art and painting techniques, historical development of miniature and portraying art for the Ottoman Period has been presented. At the end of the study, technical formation methods, depicting methods and styles of the sultan portrays and vizier portray in such hand-written work have been dealt with. At the end of the study, it is observed that portray miniatures have been made by the techniques of pouring, face painting, scanning, nuance painting, stippling, gradual painting. It has been concluded that the work is the effort for copy of the work Konstantin Kapıdağlı's sultan portrays made at the beginning of 18th century. Key Words : Miniature Art, Portraying Art, Hand-Written Work