Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ile problem çözme becerilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi: Karabük Üniversitesi örneği
An analysis of critical thinking and problem solving skills of students in physical education and sport teaching department according to several variables: The case of Karabük University
- Tez No: 450120
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ile problem çözme becerilerini çeşitli değişkenlere göre saptamak ve bu iki beceri arasında anlamlı bir ilişkinin bulunup bulunmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma evrenini 2015-2016 eğitim-öğretim yılı Karabük Üniversitesi, Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden toplam 269 öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Semerci (2000) tarafından geliştirilen“Eleştirel (Kritik) Düşünme Ölçeği”, Heppner ve Petersen (1982) tarafından geliştirilmiş ve sonrasında Türkçe uyarlama çalışmaları Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılmış“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 22 paket program kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde istatistiki yöntem olarak; korelasyon testi, post-hoc test istatistikleri, ; parametrik testlerden Independent Samples T-Test ve One Way ANOVA testleri, parametrik olmayan testlerden ise Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; öğrencilerin orta seviyede eleştirel düşünme becerisine sahip olduğu belirlenirken, demografik değişkenlerin tümüne göre eleştirel düşünme becerileri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ayrıca öğrencilerin orta seviyede problem çözme becerisine sahip oldukları, cinsiyet, anne öğrenim durumu ve mezun olunan lise alan türü değişkenlerine göre problem çözme becerisi arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Sınıf düzeyi değişkenine göre 1. ve 3. sınıflar düzeyinde 1. sınıflar aleyhine problem çözme becerisi arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Baba öğrenim durumuna göre babası ilköğretim mezunu olanlar aleyhine problem çözme becerisi toplam puanları ve alt boyutlardan kendine güvenli yaklaşım arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Lisanslı olarak spor yapma durumuna göre problem çözme becerileri arasında spor yapanlar lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerisi ile problem çözme becerisi arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Anahtar Kelimeler : Eleştirel Düşünme Becerisi, Problem Çözme Becerisi, Beden Eğitimi ve Spor
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine critical thinking and problem solving skills of students in physical education and sport teaching department according to several variables and to examine whether there is a significant relation between these two skills. The population of the study consists of 269 students who are studying at Karabük University Hasan Doğan School of Physical Education and Sport in 2015-2016 academic year. Three data collection tools are used in this study:“Personal Information Form”that has been developed by the researcher of this study,“Critical Thinking Scale”that has been improved by Semerci (2000), and“Problem Solving Inventory”that has been developed by Heppner and Petersen (1982) and has been adapted into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993). To examine the data collected in the study, SPSS 22 package program has been used. Following statistical methods have been used to evaluate the collected data: Correlation Test, Post-Hoc Test Statistics, parametric tests such as Independent Samples, T-Test and One Way ANOVA, and nonparametric tests such as Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U. Findings in the study show that while the students have midlevel critical thinking skills, there is not a significant difference in critical thinking levels according to all demographic variables. In the meantime, students have midlevel problem solving skills and there is not a significant difference in problem solving skills according to variables of gender, mother's educational background and field type that students studied in high school. As for the class level variable, a significant difference has been determined between 1st and 3rd class levels to the detriment of 1st class. In terms of father's educational background variable, significant difference has been obtained between total points of the problem solving skills and one of the sub-dimensions, self-confidence to the detriment of ones whose fathers are primary school graduate. According to the variable of being a licenced sportsperson, a significant difference has been found on behalf of the ones who are licenced among problem solving skills of the students. A significant difference between critical thinking and problem solving skills of the students has not been determined. Key Words : Critical Thinking Skill, Problem Solving Skill, Physical Education