Vücut özelliklerine uygun sütyen kap formu belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research regarding of the determination of bra cup appropriate of the body specifications
- Tez No: 450123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÇİLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vücuda doğrudan şekil veren ve dış görünüşü etkileyen sütyen, giyimin en önemli unsurlarındandır. Dış giyim ürünlerine paralel olarak gelişimini giderek artıran iç giyim ürünlerinin vücudu sarması ve form vermesi beklendiğinden vücut ölçülerine uygunluğu da oldukça önem taşımaktadır. Göğüs ölçüsünün her kadında farklı olması, beden numaralarının yanı sıra beden setlerini de (A, B, C, D, E kap) beraberinde getirmiştir. Bu araştırma; farklı kap ölçülerine sahip bireyler için, ölçü farklarına uygun kap formu geliştirmeyi ve ölçü farklarını belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla yürütülen çalışma da, 75, 80, 85, 90 beden B ve C kap ölçülerine sahip 64 kadın üzerinden alınan ölçüler, vücut üzerinden drapaj ve alçılı sargı bezi ile elde edilen kap formları incelenmiş ve iç giyim üretim sektöründen temin edilen mevcut kaplar ile karşılaştırılmıştır. Üretim sektöründe, aynı kapın farklı bedenlerde kullanılması sebebiyle, elde edilen ölçüler birbiri ile karşılaştırılmış ve bu uygulamanın doğruluğu incelenmiştir. Bu hususta elde edilen B ve C kap ölçülerinden, 75 C ile 80 B, 80 C ile 85 B, 85 C ile 90 B ölçüleri karılaştırılmıştır. Karşılaştırılan bedenler arasında ölçü farkları görülmüş, aynı kapın farklı bedene kullanılmasının vücuda uyum sorunu oluşturacağı sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Sütyen, İç Giyim, Hazır giyim
Özet (Çeviri)
Bras, that directly affect the body shape and outsıde appearance, are the most important elements of clothing. Underwear products develops in parallel with the increase of the outer garments, so the size of the underwear is very imortant for being expected to give form to body. Being different of the cup size of every women has brought body serials(A,B,C,D,E) as well as the number of the size. This study aimed to develop cup form and identify differences of sizes, for individuals with different cup size. 64 women having B and C cup size and 75, 80, 85, 90 body size are taken examined through drappage and cup forms with plaster bandages. Those obtained cup forms were compared with the cup forms supplied from underwear manufacturing sector. In the manufacturing sector same cup size is used for different body sizes, so obtained sizes compared with each other and and the accuracy of this application has been investigated. In this regard, with obtained B and C cup sizes, comparisons were made 75Cwith 80 B, 80 C with 85 B, 85 C with 90 B sizes. The problem of proportion between the sizes was seen and it was concluded that using the same cup to different size create problem for the proportion of the body. Key Words : Bra, Underwear, Confection