4-5 yaş çocuklarının oyuncak tercihleri ile oyun becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between 4 -5 year olds' toy preferences and play skills
  1. Tez No: 450157
  2. Yazar: ONAY BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı, 4-5 yaş çocukların oyuncak tercihleri ile oyun becerilerinin arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 2015-2016 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Avrupa yakasında hizmet veren MEB'e bağlı 8 bağımsız anaokulunda eğitimine devam eden 455 4 ve 5 yaş grubu çocukları ile ebeveynleri dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Oyuncak Tercih Formu (OTF) ve Fazlıoğlu, Ilgaz ve Papatğa (2013) tarafından geliştirilen Oyun Becerilerini Değerlendirme (OBDÖ) Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular bilgisayar ortamına aktarılmış elde edilen veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın alt problemlerini çözümlemek amacıyla bağımsız örneklemler t-testi; tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Levene ve Sheffe analizleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde; çocukların en çok tercih ettikleri oyuncak türlerinin minyatür nesneler, güncel kahramanlar ve hareketli oyuncaklar olduğu görülmektedir. 5 yaş çocuklarının 4 yaş çocuklarına göre manipülatif oyuncakları daha fazla tercih ettikleri saptanmıştır. Kız çocuklarının bebek/peluş/hayvanlar, minyatür nesneler ve elişi oyuncaklarını erkek çocuklarına göre daha fazla tercih ettikleri; manipülatif oyuncakları, elektronik oyuncakları, masaüstü oyuncakları, müzikli oyuncakları, maket oyuncakları ve şiddet içerikli oyuncakları ise erkek çocuklarının kız çocuklarına göre daha fazla tercih ettikleri görülmüştür. Ebeveynin cinsiyetine göre ise erkek cevaplayıcıların çocuklarının müzikli oyuncağı kadın cevaplayıcıların çocuklarına göre daha fazla tercih ettikleri belirlenmiştir. Çalışmayan ebeveynlerin çocuklarının manipülatif oyuncakları ve maket oyuncakları; çalışan ebeveynlerin çocuklarının ise müzikli oyuncakları daha fazla tercih ettikleri saptanmıştır. Ayrıca çocukların bebek/peluş/hayvanlar, elişi oyuncaklar ve hareketli oyuncak tercihlerinin oyun becerilerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiği belirlenmiştir. Bunun yanı sıra çocukların oyuncak tercihleri ile kardeş sayıları arasında; oyun becerileri ile cinsiyet, kardeş sayısı, ebeveynlerinin yaşı, cinsiyeti ve çalışma durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Anahtar Kelimeler : Oyuncak tercihleri, oyun becerileri
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between 4-5 years old children's toy preferences and game skills. To the work 4-5 age groups 455 children and the their parents from 8 depending on MEB independent preschools in 2015-2016 education year in Istanbul's European side. Datas were collected by the personal information form developed by the researcher, Toy Preference Form (TPF) and Game Skills Assessment (GSA) Scale developed by Fazlıoğlu, Ilgaz and Papatğa (2013). The findings obtained from research was transferred to the computer and it was analyzed using SPSS 20 software package. To resolve the sub-problems of the research independent samples t-test; One-way analysis of variance (ANOVA), Levene and Sheffe analysis were used. When the findings are examined, the children most preferred kinds of toys are seen that miniature objects, current heroes and moving toys. 5-year-old childrens prefer to manipulative toys more than 4 years old childrens was determined. It was determined to that girls prefer to play with baby / plush / animals, miniature objects and handicrafts more than boys and boys prefer to play with manipulative toys, electronic toys, desktop toys, musical toys, model toys and violent toys more than girls. It was determined to that boys prefer to play with musical toys more than girls. The children of non-working parents more prefer to play with manipulative toys and models and otherwise the children of working parents more prefer to play with musical toys. In addition, the results show that preferences of baby / plush / animals toys, handmade toys and moving toys are significantly vary according to gaming skills. And also, the results do not shown statistically significant difference between the number of siblings of children and toy preferences, game skills and gender, number of siblings, parents age, gender. Key Words : toy preferences, play skills