Beden Eğitimi Dergisi'nin 1959 - 1978 dönemindeki yayınlarının eğitim sorunları açısından incelenmesi
Journal of physical education problems evaluation of training (1959-1978)
- Tez No: 450158
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Süreli yayınlar, yayınlandığı yıllar içerisinde, geçmişte yayınlanmış kaynaklardan bilgileri alarak dönemini yansıtırken aynı zamanda geleceğe de yön vermektedir. Beden Eğitimi Dergisi de 1959 – 1978 yılları arasında beden eğitimi öğretmenleri arasında mesleki bilgi ve becerileri paylaşırken aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin beden eğitimi ve spora karşı, siyasi, ekonomik ve sosyal açıdan yaklaşımını da incelemiş ve makalelerinde yayınlamıştır. Beden Eğitimi Dergisi, beden eğitimi ve sporun eğitimde ve sosyal yaşamda hak ettiği önemi kazanması için çalışmalar yapmıştır. 1959-1978 yılları arasında yayınlanan Beden Eğitimi Dergisi'nde ele alınan beden eğitimi ve spor dersleri ile ilgili eğitim sorunlarını tespit ederek, günümüzde yaşanan ve gelecekte olası sorunlara ışık tutmaktadır. Araştırma sürecinde ilk olarak dergilerin yayınlanan sayılarının belirlenmesine gidilmiş daha sonra bu yayınlanan sayıların tamamına ulaşılmıştır. Dergilerin tamamına Millî Kütüphane, Beden Eğitimi Mezunları Derneği, farklı kütüphane ve özel arşiv koleksiyonlarından ulaşılmıştır. Araştırma içerik analizi yönteminin kategorik değerlendirme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunun için öncelikle dergide yer alan beden eğitimi ve spor sorunları ortaya konulmuştur. Ortaya konulan bu eğitim sorunları daha sonra kategorik bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma sonunda; beden eğitimi ve spor politikası, okullarda beden eğitimi ve spor dersleri, beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki sorunları, üniversiteler ve spor, beden eğitimi öğretmenlerinin yetiştirilmesi ve seyir sporu futbolun yükselişi alanlarında sorunlara ulaşılmıştır. Anahtar kelimeler : Dergi, spor, beden eğitimi, spor politikası, eğitim sorunu.
Özet (Çeviri)
Journal of physical education 1959-1978 period's publications are examined in terms of education problems.Periodicals gets information from published sources and reflects current period. At the same time it shapes future. Journal of Physical Education shares craft knowledge and experiences between physical education teachers.Also the journal examines The Republic of Turkey's perspectives in terms of political, economical and social about physical education and sport. Journal of Physical Education performs studies about physical education and sport in education and social life for gaining importance which it deserves.The journal shows up physical education and sport problems between 1959-1978 period and it reflects today's current education problems about gym. During research process, firstly the number of published journals are determined and than it tries to obtain all of them. The journals are obtained by using National Library, Physical Education Graduate Association and electronic bookstore. The research is constituted with categorical assessment, is carried out using techniques of content analysis.Firstly, physical education and sport problems are constituted in journals and than education problems are utilized categorically. At the end of the research, physical education and sport policy, physical education and sport in schools, physical education teacher's professional problems, universities and sport, physical education teacher's education (how should be educated) and rising of football is searched and problems are found. Key Words : Magazine, sports, physical education, sports policy, education problem.