Argümantasyon tabanlı biyoloji öğretiminin başarı, tutum ve eleştirel düşünme becerisi üzerine etkisi
The effect of argumentation based biology instruction on achievement, attitude and critical thinking skills
  1. Tez No: 552512
  2. Yazar: YÜCEL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme yaklaşımının (ATBÖ), Biyoloji dersinde, öğrencilerin akademik ders başarılarına, eleştirel düşünme becerilerine ve Biyoloji dersine olan tutumlarına etkisini incelemektir. Ayrıca ATBÖ yaklaşımına dayalı uygulamalar hakkında öğrenci ve öğretmen görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Model olarak ön ve son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma Bolu il sınırlarında bulunan bir Anadolu lisesinin 9. sınıflarında okuyan toplam 136 öğrenci ile yürütülmüştür. Liseye giriş puanları ve cinsiyet bakımından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dengeli bir biçimde dağıtılarak oluşturulan 4 sınıftan rastgele olarak 2 deney ve 2 kontrol grubu seçilmiştir. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda deney ve kontrol gruplarına Akademik Başarı Testi, Cornell Eleştirel Düşünme Testi ve Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği, çalışma sonunda deney grubu öğrencilerine ATBÖ Etkinlik Değerlendirme Ölçeği uygulanmış, deney grubu öğrencileri ve ders öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Araştırma sonuçları ATBÖ yaklaşımının Biyoloji dersinde öğrencilerin akademik ders başarılarını artırdığını, öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirdiğini, öğrencilerin Biyoloji dersine karşı olan tutumlarını da olumlu yönde yükselttiğini göstermektedir. Deney grubundaki öğrencilerle yapılan görüşmelerde ise öğrenciler ATBÖ uygulamaları ile konuları daha iyi anladıklarını, derse aktif katılım sağladıklarını, yazma konusunda yeteneklerinin geliştiğini, derse yönelik motivasyonlarının arttığını ifade etmişlerdir. ATBÖ yaklaşımına dayalı uygulama ile ilgili öğretmen görüşleri incelendiğinde, ATBÖ yaklaşımının öğrencilerin derse katılma oranlarını arttırdığı, bilimsel problemin çözülme basamaklarını öğrenmelerine yardımcı olduğu, sınıf içerisinde sağlıklı bir tartışma ortamının oluşmasına neden olduğu, öğrenciler arasında fikir alışverişlerinin olduğu, okumayı arttırdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of Argumentation Based Science Learning Approach on students' academic success, their skill of critical thinking, and on their attitude towards the subject of Biology. In addition, it is aimed to study the students and teachers' views on ABSL practices. The model used in this research is experimental design with pre-test post-test control group. The study was carried out with 136 ninth grade students at an Anatolian high school in Bolu. Two experimental and two control groups were randomly chosen from four classes which had been balancedly designed in terms of gender and their grades (high school entrance exam grades). At the beginning and at the end of the study, achievement test, Cornell's Critical Thinking test, Biology Attitude scale were implemented to the students in both experimental and control groups. In addition to this, to the experimental groups, ABSL Activities Evaluation Scale was implemented at the end of the study. Besides, semi-structured interviews were held with the teachers and students of experimental groups. The results of the study shows that ABSL approach has positively affected students' achievement, attitude and critical thinking abilities; by increasing their academic achievement, by enhancing their attitude towards biology lesson, and by improving their skills of critical thinking. At the interviews with the students of experimental groups, the students expressed that they better understood the subjects delivered with ABSL practices, they actively participated in the lesson, they improved their writing abilities, and also they were more motivated to learn. On the other hand, the teachers stated that with the help of ABSL practices, student participation increased in the class, the students could figure out the steps of solving science problems, they had a procreative discussion athmosphere, the students started to read more about Biology.