Fiziksel hareketlilik içeren oyunların 11-14 yaş grubu ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığına etkisi
Effect of games including physical activity on digital game addiction of 11-14 age group middle-school students
  1. Tez No: 450176
  2. Yazar: ZEKİHAN HAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN HAZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmada, fiziksel hareketlilik içeren oyunların 11-14 yaş grubu ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini 11-14 yaş grubundaki dijital oyun bağımlılığı olan öğrenciler oluştururken, örneklemini Ankara ili Kızılcahamam İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören ve dijital oyun bağımlılığı belirlenen 29 kız, 51 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada ölçme aracı olarak kişisel bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen dijital oyun bağımlılığı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanması sürecinde; öğrencilere uygulanan ön-test aynı zamanda ölçüt örnekleme aşaması olarak kabul edilerek, bağımlılık düzeyi yüksek olan (Ölçek toplam puanı 49 ve üzeri) öğrenciler tespit edilmiş ve yansız atama yöntemi ile kontrol (n=40) ve deney (n=40) grupları oluşturulmuştur. Yapılan 12 haftalık“fiziksel hareketlilik içeren oyun”eğitimi sonrasında, kontrol ve deney guruplarından son-test verileri toplanarak elde edilen veriler SPSS 20. Paket programında değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; deney grubunun gerek alt boyutlarda, gerekse toplam bağımlılık ön test-son test puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu ve son-test puanlarının ön-test puanlarından düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol grubunun bağımlılık son-test puanlarının ön-test puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Kontrol ve deney gruplarının bağımlılık son-test puanları incelendiğinde deney grubunun bağımlılık düzeyinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin bağımlılık ön-test/son-test puanlarının cinsiyete, yaşa, anne-eğitim düzeyine, baba-eğitim düzeyine ve kardeş sayısına göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Deney ve Kontrol gruplarının bağımlılık ön-test/son-test puanlarının, dijital oyun oynama sürelerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; dijital oyun bağımlısı olan öğrencilerin, fiziksel hareketlilik içeren oyunlara yönelmeleri sonucunda bağımlılık düzeylerinin azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Oyun, Dijital oyun, Bağımlılık
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that effect of games including physical activity on digital game addiction of 11-14 age group middle-school students. When 11-14 age group students who addicted digital games consisted of the population of the study, the sample of the study consisted of 29 girls and 51 boys. During data collection period, by accepting applied pre-test to students as criterion sample process, students who have high addiction level (total scale score is 49 and above) were detected and control (n = 40) and experimental (n = 40) groups were created with unbiased assignment method. After the 12-weeks period“games including physical activity”training, the data which was collected from the control and experimental groups by taking post-test data was evaluated with SPSS 20 packaged software. According to research findings, it was found that there was a significant difference between pre-test and post-test of both sub-dimensions and total addiction scores and post-test scores were lower than pre-test scores. It was shown that post-test addiction scores were significantly higher than pre-test addiction scores in control group. When investigating post-test addiction scores of control and experiment groups, it was shown that addiction level of experimental group significantly decrease comparing control group. It was also found that pre-test/post-test addiction scores of experimental and control groups showed significant differences regarding playing digital game duration. Therefore, it was concluded that addiction levels of students who are digital game addict decreased because of interesting games including physical activity. Key Words : Game, Digital game, Addiction