Argümantasyon tabanlı öğrenme ortamlarında öğrencilerin argüman kalitelerinin ve informal akıl yürütme becerilerinin incelenmesi
An examination of students' quality of arguments and informal reasoning skills in argumentation based learning environments
- Tez No: 450183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bilimsel gelişmelere paralel olarak fen ve toplum arasındaki etkileşim her geçen gün artmakta ve bu etkileşim beraberinde toplumbilimsel konuları gündeme getirmektedir. GDO, klonlama, küresel ısınma gibi tartışmalı toplumbilimsel konularla ilgili sağlıklı kararlar verebilmek ancak fen okuryazarı bireylerle mümkün olmaktadır. Fen okuryazarlığının geliştirilmesinde argümantasyon tabanlı öğrenme ortamları büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada eşli tartışmalara dayanan argümantasyon tabanlı öğrenme ortamlarında öğrencilerin informal akıl yürütme becerileri ve argüman kaliteleri incelenmiştir. Ayrıca öğrencilerin konu ile ilgili sahip oldukları bilgi düzeyinin informal akıl yürütme ve argüman kalitesi üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Çalışmaya bir meslek lisesinin 9 ve 10. sınıflarında öğrenim gören 52 öğrenci katılmıştır. Uygulanan bilgi testi ile öğrencilerin bilgi düzeyleri belirlenmiştir. Öğrenciler bilgi düzeylerine göre üst, orta ve alt bilgi düzeyi olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Daha sonra her üç grup içerisinde birbirine yakın puan alan öğrencilerden ikili gruplar oluşturulmuştur. Eşli tartışma sürecinde öğrencilerden GDO ve klonlama senaryolarına ait argümanlar oluşturmaları eşleriyle tartışmaları istenmiştir. Öğrencilerin argüman kaliteleri ve informal akıl yürütme örüntüleri tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları bilgi düzeyinin argümantasyon kalitesi üzerinde etkili olmadığını göstermiştir. Senaryolarda öğrencilerin farklı informal akıl yürütme örüntülerini kullandığı tespit edilmiştir. İnformal akıl yürütme örüntülerinin bilgi düzeylerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacıyla yapılan ki-kare bağımsızlık testi sonuçları bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığını ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : Argümantasyon Tabanlı Öğrenme, Toplumbilimsel Konular, Argüman Kalitesi, Eşli Tartışma, Ġnformal Akıl Yürütme, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar,Klonlama
Özet (Çeviri)
Parallel to scientific advancements, the interaction between science and society has been rising, which in return brings up sociological issues. It is only possible with science-literate people to make decisions about such issues as GMO, cloning, global warming, etc. Argumentation based learning environments are of crucial importance in developing scientific literacy. In this study, students' informal reasoning skills and quality of arguments in argumentation based learning environments with paired discussions as a basis are examined. Moreover, the effect of level of information that students have about related subjects on the informal reasoning and the quality of arguments is also studied. 52 students from ninth and tenth grade of a vocational high school participated in this study. With a test, students' level of knowledge is found. Students are placed in three groups according to their level of knowledge: low, medium, and high level. Later, students whose grades are close to each other in each group are paired. These pairs are asked to produce arguments about GMO and cloning scenarios and discuss with their partners. Thus, the students' quality of arguments and informal reasoning patterns are determined. The results of the study shows that students' level of knowledge does not have an effect on the quality of argumentation. In the scenarios, the students are found to use different informal reasoning patterns. The chi-square independence test which is applied to decide whether or not informal reasoning patterns differ depending on level of knowledge shows that this difference is not statistically meaningful. Key Words : Argumentation Based Learning, Socioscientific Topics, Argument Quality, Paired Discussions, Informal Reasoning, Genetically Modified Organisms, Cloning