Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde duygu durumlarını yansıtan kısa filmlerin oluşturulması ve öğrenci başarısına etkisi
Production of short films which reflect mental states of emotion in the education of Turkish as a foreign language and its effection the student's success
- Tez No: 450198
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmada, Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde“kalıp ifadelerin ve kısa filmlerin”öğrenci başarısına etkisinden yola çıkılmıştır. ADP'de B orta seviyede yer alan duygu durumlarıyla ilgili kalıp ifadelerin öğretimi amaçlanmış ve çalışmanın problemleri belirlenmiştir. Bu doğrultuda araştırmada hem nitel hem de nicel araştırma deseninin birlikte kullanıldığı karma desen oluşturulmuştur. Kalıp ifadeler ve kısa filmler hakkında konu alan uzmanlarından, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerden alınan görüşler, araştırmanın nitel boyutunu; öğrencilere uygulanan başarı testleriyle öğrencilerdeki değişimin incelenmesi de araştırmanın nicel boyutunu oluşturmaktadır. Araştırmada, duygu durumlarının tespitinin ardından bu duygu durumlarıyla ilgili kalıp ifadeler hakkında uzman görüş anketi uygulanmış, bu duygulara ait kalıp ifadelerin sınıflandırılması yapılmıştır. Belirlenen kalıp ifadelerin yer aldığı 18 kısa film senaryosu yazılmış, Gazi İletişim Fakültesi Stüdyosunda filmlerin çekimi gerçekleştirilmiştir. Gazi TÖMER'de öğrenci olan 40 kişilik deney grubuna kısa filmler izletilmiş, 40 kişilik kontrol grubunda da filmler izletilmeden kalıp ifadelerin öğretimi sağlanmıştır. Her iki gruba da uygulanan ön-test ve son-testler neticesinde kalıp ifadelerin öğretiminde kısa filmler kullanmanın öğrenci başarısını daha çok arttırdığı tespit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilere kısa filmler ve kalıp ifadeler hakkında uygulanan anket neticesinde yabancı dil öğrenen öğrencilerin iletişimde kalıp ifadelere ihtiyaç duydukları, dil öğretiminde bu kalıpların öğretimine daha fazla yer verilmesi gerektiği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca öğrenciler hem görsel hem de işitsel bir materyal olan kısa filmlerin dil öğretiminde kendilerine yardımcı olduğunu, bütün dil becerilerine (dinleme, okuma, konuşma, yazma) katkı sağladığını belirtmişlerdir. Öğrenciler, özellikle kelimelerin telaffuzunu ve kalıp ifadeleri hangi durumda nasıl kullanacaklarını öğrendiklerini vurgulamışlardır. Kontrol grubundaki öğrenciler de kalıp ifadelerin, iletişimde kolaylık sağladığını ve dil öğretiminde kalıp ifadelere mutlaka yer verilmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Kısa filmleri öğrencilere uygulayan uzmanlar; kısa filmlerin dört dil becerisi için faydalı, eğlenceli ve dikkat çekici bir ders materyali olduğunun, Türkçenin öğretiminde bu tarz materyallerin yeterli sayıda olmadığının altını çizmişlerdir. Kalıp ifadelerin yer aldığı kısa filmlerle kültüre hâkimiyet sağlandığını ve somut dönütler aldıklarını belirtmişleridir. Kısa filmleri izleyen öğrenci grubundan ve uygulayan uzmanlardan, filmlerde yer almasını istedikleri konular, çalışmamızdaki kısa filmlerde yer alan eksiklikler hakkında görüşler alınmış bu görüşler de çalışmamızın sonuç ve tartışmalar bölümünde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak araştırmamızda kısa filmlerin bir ders materyali olarak başarılı sonuçlar verdiği, kalıp ifadelerin dil öğretiminde öğrencilere kolaylık sağlayan kültürel bir öge olduğu tespit edilmiş ve bu iki unsurun dil öğretiminde nasıl kullanılabileceğine dair önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Kısa film, Duygu durum, Kalıp ifade.
Özet (Çeviri)
In this research the starting point is the effect of cliche words and short films on the success of the students in teaching intermediate degree cliche words related to mental states of emotion is aimed and the problems of the study are identified. Because of this, combined figure, which includes both qualitative and quantative investigation figures, is formed within the research. While opinions taken from specialists who study on cliche words and short films and opinions of the students both in test and control groups are forming the qualitative dimension of the research; investigation of the changes in the students by the way of success tests forms the quantitative dimension. After the determination of mental states of emotion, a survey about cliche words related to those mental states of emotion is applied on specialists and classification of cliche words belonging to those emotions is made. 18 short films scenarios which involves determined cliche words are written, and the films are shot in Gazi Communication Faculty studies. Test group that consist of 40 students of Gazi TÖMER are made to watch the short films, and cliche words are taught to the control group of 40 individuals without watching those films. As a result of the fore-test and fınal test which are practiced on both groups, it is determined that usage of short films in the education of clich words ıncreases students' success more and more. As a consequence of the survey about short fılms and cliche word that is applied on the students in the test group, it s understood that students who learn a foreign language need cliche words ın communications and more emphasis on teaching those cliche words is needed. Moreover students poınt out that short films both visual and auditory materials help themselves in language education, and they are useful for all their language skills such as listening, reading, speaking and writing. The students especially emphasize that they learnt the pronunciation of the words and how and where to use the cliche words. The students in the control group express that cliche words make it easier to communicate and cliche words must certainly be used in language teaching. Specialists who apply short films on students underline that short films are useful, joyful and attractive course materials for four language skills and there aren't enough number of those kind of materials in the education of Turkish language. They also point out that dominance on the culture is obtained with the help of the short films, which contains cliché words, and concrete results are acquired. Opinions of the students group who have watch the short films and of the applying specialists about the subjects they want to see in the films and about to deficiencies in our fılms are asked. Those opınıons are evaluated in the conclusion and discussions parts of our study.As a result of our research, it is determıned that successful results are taken by the usage of short films as course materials; cliche words are cultural elements which provides and ease for the students in language education and some suggestions on how to use these two components in language teachings are proposed in our research. ey words : Short film, Mental states of emotions, Cliche words.