Ortaokul öğrencilerinin kadına yönelik aile içi şiddete ilişkin algıları: Beyşehir ilçesi örneği
Attitudes of secondary school students' about family violence against women: Sample of Beyşehi̇r district
- Tez No: 450204
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER TOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
''Karşı tutumda olanlara karşı kaba kuvvet kullanma, bir kişiye güç veya baskı uygulayarak isteği dışında bir şey yapmak veya yaptırmak'' olarak ifade edilen şiddet insanlık tarihiyle birlikte ortaya çıkmıştır. Kendini çok farklı biçimlerde gösterebilen şiddet günümüzde gerek bireysel gerekse toplumsal boyutta sık sık karşılaşabildiğimiz bir olgudur. Şiddet evde, okulda, işyerinde kısaca yaşamın her alanında görülmekle birlikte; fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddet, cinsel saldırı ve kadın cinayetleri şeklinde ortaya çıkabilmektedir. Yapılan araştırma ortaokul öğrencilerinin kadına yönelik aile içi şiddete ilişkin tutumlarını saptamak amacıyla altı farklı ortaokulda öğrenim gören 647 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak iki bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Anketin birinci bölümünde öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 16 soru; ikinci bölümünde ise öğrencilerin kadına yönelik tutumlarını belirlemeye yönelik 30 soru bulunmaktadır. Anketten elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların babalarının üçte birlik kısmı, annelerinin ise yarıya yakını ilkokul mezunu olup, öğrencilerin yarıdan fazlası merkez mahallede ikamet etmektedir. Katılımcıların tamamına yakın bir kısmının anne ve babası arasında yaşanan şiddete tanık olmadığını, büyük bir kısmı anne ve babasından şiddet görmediğini ve yarıya yakın bir kısmı herhangi bir kişiye şiddet uyguladığını belirtmişlerdir.Şiddet denilince öğrencilerin aklına sırasıyla vurma-tokat atma-tekme gibi fiziksel şiddet davranışları, kavga etme, yaralama-kişinin kendi bedenine herhangi bir aletle zarar vermesi ve kadın cinayetleri gelmektedir. Katılımcıların kadına yönelik şiddeti onaylamadıkları ve yarısından fazlasının özgürlükler, eşitlikler, iş bölümleri ve eğitim gibi konularda kadınları destekledikleri belirlenmiştir. Araştırmaya katılan katılımcıların büyük bir bölümü kadına yönelik fiziksel şiddetin varlığından rahatsız olduklarını, fiziksel şiddeti tasvip etmediklerini ve aile içi şiddetin önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirtmişlerdir. Sözel ve fiziksel şiddete merkez mahallelerde ikamet eden öğrencilerin daha fazla karşı çıktığı; öğrencilerin farklı kardeş sayısına sahip olmasının ve farklı sınıf düzeylerinde bulunmasının kadına yönelik aile içi şiddete ilişkin tutumlarını etkilemediği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : ġiddet, öğrenci, tutum ve aile.
Özet (Çeviri)
As stated using brute force against opposite attitudes, making someone, something or making him/her do something by applying force or press without his/her will, violence has emerged together with the humanity history. Violence that can show itself in various forms nowadays is a phenomenon in which we can often run into social dimensions both on individual and social dimensions. Together with seen at home, school and workplace, briefly seen in all fields of life, physical and economical violence can emerge in forms of sexual assault and women murders. This research aims at determining the secondary school students' attitudes towards the violence against women. It was conducted on 647 students that have been taught at six different schools. Two parts public surveys have been used as gathering data. There are 16 questions to determine the features of students in the first part of the survey, there are 30 questions to determine the secondary school students' attitudes towards the violence against women. Data that obtained from the survey has been analyzed through SPSS programme. One third of students' fathers and nearly two fourth of their mothers are graduates of primary school, more than half have been living in the central neighbourhood. Almost all students have stated that they have not witnessed the violence between their mothers and fathers, a large amount stated that they have not seen violence from their mothers and fathers and nearly half of them stated that they have implemented violence. When violence is mentioned, they think of, in raw, physical violence behaviours like hitting-slapping, fighting, and wounding-wounding him/her with an instrument and women murders. It is determined that the participants do not approve the violence against women, and more than half of the students support women about subjects like freedom, equality, work divisions and education. A large amount of the participants have stated that they have discomfort from the violence against women and they do not approve the physical violence and the family violence is a major health problem. It is determined that the central province participants have objected to oral and physical violence more; participants' that have different numbers of brothers/sisters and their belonging to different class divisions have not affected their attitude towards the family violence. Key Words : Violence, student, attitudes and family.