Problem çözme eğitim programının anasınıfına devam eden çocukların problem çözme becerileri ile kişilerarası problem çözme becerilerine etkisi
The effect of problem solving education program on problem solving ability and interpersonel problem solving ability of preschool children
- Tez No: 450203
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİSİNANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırma Problem Çözme Eğitim Programının Anasınıfına Devam Eden Çocukların Problem Çözme Becerileri İle Kişiler arası Problem Çözme Becerilerine Etkisini incelemek amaçlı gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Etimesgut ilçesine bağlı Saime Naim İlkokuluna devam eden 66 çocuk oluşturmuştur. Çocukların sabah okula devam eden 22'si kontrol grubunu, öğleden sonra devam eden sınıflardan birindeki 22 çocuk deney ve yine diğer sınıftaki 22 çocuk ise plasebo grubunu oluşturmuştur. Bu araştırmanın verileri Türkçeye uyarlaması gerçekleştirilen“Okul Öncesi Kişiler Arası Problem Çözme Testi”ile“Problem Çözme Becerileri Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırma sürecinde Deney grubundaki 22 çocuğa araştırmacı tarafından hazırlanan Problem Çözme Eğitim Programı 8 hafta boyunca haftada 3 gün uygulanmıştır. Plasebo grubundaki çocuklara ise sınıf öğretmeninin günlük planında yer alan etkinlikler araştırmacı tarafından 8 hafta, haftada 3 gün şeklinde uygulanmıştır. Araştırma sonucunda deney grubundaki çocukların problemi fark etme problemi tanımlama, soru sorma, nedenini tahmin etme, çözüm için bilgilerin yeterliğine karar verme, problemin öğelerini tanımlama, nesneleri bilinenden farklı kullanma, birtakım eylemlerin sonucunu tahmin etme, en uygun çözümü bulma, birçok olası çözüm arasından en alışılmadık çözümü seçme alt boyutlarında çocukların son test puanlarının ön test puanlarından daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Deney grubundaki çocukların anne problemlerini çözme beceri ön test-son test puanlarının anlamlı bir değişiklik gösterdiği belirlenmiştir. Benzer şekilde çocukların akran problemleri çözme beceri puanlarının ve kişiler arası problem çözme beceri puanlarının son testte değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Başka bir anlatımla deney grubundaki çocukların uygulama sonrasında anne, akran ve kişiler arası problem çözme düzeylerinin artış gösterdiği saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, çocukların problem çözme becerilerini destekleyen eğitim programlarıyla, çocukların problemin anlaşılması ve tanımlanması, problemin çözümü için gerekli bilgilerin toplanması, problemin çözüm yollarının belirlenmesi, problem için en uygun çözümün seçilmesi, problem için belirlenen çözümün uygulanması, problemin çözülmesi ve değerlendirilmesi becerileri kazanmaları sağlanabileceği gibi, kişiler arası problem çözme becerileri de geliştirilebilir. Anahtar Kelimeler : Okul öncesi eğitim, problem çözme becerisi, kişiler arası problem çözme becerisi
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effects of Problem Solving Skills on Problem Solving Skills of Children Continuing to the Problem-Solving Education Program. The study group of the study formed 66 children who attended Saime Naim Elementary School in the city of Etimesgut in Ankara during the academic year of 2014-2015. The control group consisted of 22 children in the morning and 22 children in the classrooms after the school. The other 22 children in the other class were the placebo group. Turkish adaptation of the data conducted this research“People Preschool Interpersonal Problem Solving Test”and“Problem Solving Skills Scale”and“Personal Information Form”were collected. The problem-solving training program, which was prepared by the researcher in the experimental group of 22 children in the experimental group, was applied for 3 days a week for 8 weeks. For the children in the placebo group, the activities included in the daily plan of the classroom teacher were applied by the researcher for 8 weeks and 3 days a week. As a result of the research, it is found out that the children in the experimental group are able to identify the problem of problem identification, asking questions, predicting the cause, determining the adequacy of the information for the solution, identifying the items of the problem, using differently known objects, estimating the result of some actions, Unusual solution selection sub-dimensions were found to be higher than pre-test scores of children's post-test scores. solving the problems of mothers of children in the experimental group showed a significant change of skills is determined that the pre-test and post-test scores. It was determined that the pretest-posttest scores of the children in the experimental group showed a significant difference in the ability to solve the mother's problems. Similarly, children's peer-to-peer problem-solving skills and interpersonal problem-solving skills scores changed in the final test. In other words, it was determined that the level of problem solving between the mother, peer and the person increased in the experimental group after the application. In the light of these results, it is aimed that the education programs that support the problem-solving skills of the children can be used to solve the problem and to solve the problems and to gain the skills of the problem solving and evaluation As well, interpersonal problem solving skills can be improved. Key Words : Preschool education, problem solving skills, interpersonal problem-solving skills