Bankalarda iş gücü verimliliğini etkileyen faktörlerin incelenmesine yönelik bir araştırma (Türkiye - İran özel banka örneği)
A research for investigation of factors affecting labor productivity (The case of Turkey-Iran private bank)
  1. Tez No: 450215
  2. Yazar: MOSTAFA BAHRAMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇİL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bankaların ekonomilerin büyüme ve gelişmesinde ki rolüne bakıldığında, verimlilik konusu çok öneme sahiptir. Bu konu esas alınarak, araştırmada İran ve Türkiye'deki 2 özel bankanın işgücü verimliliğini etkileyen faktörlerin tespit edilmesi, karşılaştırması ve derecelendirilmesi amaçlanmıştır.Örneklemde Ankara İş Bankası ve Tahran Eqtesad-e-Novin Bankası şube çalışanlarına anket uygulanmıştır. Hazırlanan anket iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm dört sorudan (cins, pozisyon, tecrübe, eğitim) oluşmuştur.İkinci bölüm ise ikili karşılaştırmayla (yönetsel faktörler, toplumsal faktörler, kültürel faktörler, çevresel faktörler, kişisel faktörler) oluşturulmuştur. Yöntem olarak AHS yöntemi kullanılmıştır. Expert Choice programında veriler irdelenmiş ve incelenmiştir. İki bankanın verilerinin karşılaştırması için bağımsız T-test, SPSS yazılım ortamında kullanılmıştır. Sonuç olarak iş Bankası'nda işgücü verimliliğini etkileyen faktörlertoplumsal, bireysel, yönetimsel, çevresel ve kültürel faktörler olarak sıralanmıştır. Eqtesad-e-Novin Bankası'ndaki sıralama ise yönetim, toplumsal, kültürel, çevresel ve bireysel faktörler şeklindedir. Anahtar Kelimeler :Verimlilik, Banka,AHS
Özet (Çeviri)
Due to the critical role of banks in economic development, it is important to examine the factors that affect their productivity. The purpose of the present research was to identify, rank, and compare factors affecting human resource productivity in Iranian and Turkish banks. The population consisted of all the employees of the Istanbul Branch of Türkiye İş Bankası and Eqtesad Novin (EN) Bank in Tehran. A questionnaire was developed in two parts. The first part recorded demographic data (gender, position, experience, and education). The second part measured the factors affecting human resource productivity in five subscales, i.e. management factors, psychological and social factors, cultural factors, environmental factors, and personal factors. Cronbach's alphas of 0.882 and 0.891 were obtained for Türkiye İş Bankası and EN Bank respectively. Human resource productivity factors in these banks were ranked using AHP in Expert Choice Software. Also T-test was used in SPSS to compare the two banks. The results showed that the most important factors affecting labor productivity in Türkiye iş Bankası were Psychosocial, Individual, Management, Environmental, and Cultural factors respectively. In the EN Bank, the order of factors was: Management, Psychosocial, Cultural, Environmental, and Individual. Keywords : Productivity, Bank, AHP