Devrek Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin gıda güvenliği konusundaki bilgi ve uygulamaları
The knowledge and practices of the students of Devrek Vocational School on the subject of food safety
- Tez No: 450240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBALA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma,“Devrek Meslek Yüksekokulu”nda aşçılık eğitimi alan ve aşçılık eğitimi almayan öğrencilerin gıda güvenliği konusundaki bilgi ve uygulama düzeylerini belirlemek ve aradaki farklılıkları tespit etmek amacıyla planlanıp yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Çalışma, adı geçen kurumda aşçılık eğitimi alan ve almayan toplam 242 öğrenciye anket formu uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Anket formu üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda araştırmaya katılan öğrencilerin demografik bilgilerini belirlemeye yönelik sorular yer almaktadır. İkinci kısımda öğrencilerin gıda güvenliği bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik soru ve ifadeler yer almaktadır. Üçüncü kısım ise gıda güvenliği, hijyen, pişirme, depolama ile ilgili davranış ve uygulamaları belirlemeye yönelik 3'lü likert tipi ifadelerden oluşmaktadır. Araştırmada 52 kriterden oluşan“Gıda Güvenliği Bilgi ve Uygulamaları Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SSPS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 15 kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin (demografik özellikler, sorulara verilen cevapların dağılımı) sunumu için frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır ve istatistiksel değerlendirmesi Chi–Square: Ki-kare (2) testi ile yapılmıştır. Nicel değişkenler (elde edilen bilgi ve uygulama puanları) ise verilerin ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri ile sunulmuştur. Nicel değişkenlerin istatistiksel değerlendirmesinde ilk olarak verilerin parametrik koşulları sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Normal dağılıma uygunluk Kolmogorov-Smirnov veya Shaphiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda verilerin parametrik koşulları sağladığı tespit edilmiştir. Elde edilen puanlar iki kategorili değişkenler (Aşçılık eğitimi alan almayan, erkek veya kız, 19 yaş veya 20 yaş, görsel ve yazılı basında gıda güvenliği ile ilgili bilgileri takip edip etmeme, gıda güvenliği konusunda bilgilerin yeterli görüp görmeme)“Bağımsız Gruplarda t”testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine the level of knowledge and practice of food safety in the“Devrek Vocational School”of the students who get cooking education and of those do not, thus to identify if there occurs any differences. The study is actualized based on a survey with 242 students. The survey consists of three parts. In the first part, there are questions enquiring about the demographic status of the participants. The second part asks questions to measure the level of knowledge of food safety. In the third part a three-point Likert scale is used to identify the behaviours towards and practices of food safety, hygiene, cooking and storage. In the research, a“Food Safety Knowledge and Practices Assessing Form”, which has 52 criteria, is used. To evaluate and create tables, the SSPS (Statistical Package for Social Sciences) version 15 is used. In presenting the categories of variables (demographic features, range of responses) frequency and percent value are used and statistical assessment is made via Chi-square (2) test. Quantitative variables (the points of knowledge and practice) are presented together with the average, standard deviation, minimum and maximum values. In the statistical assessment of the quantitative variables, it is firstly searched whether the date meet the parametric standards. Normal distribution is tested via Kolmogorov-Smirnov and Shaphiro-Wilk tests. It is seen that the data meets the parametric standards. The collected data is compared between two categorical variables (students who get cooking education and of those do not, male or female, 19 age 20, following news regarding food safety, whether or not feeling insufficient about being knowledgeable on food safety) via“Students' t Test”(for Independent variables).