İşbirlikli öğrenme yönteminin 5. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi vücudumuzun bilmecesini çözelim ünitesinde sahip oldukları kavram yanılgılarını gidermedeki etkisi
The impact of cooperative learning on the elimination of 5th grade students' misconceptions owned in unit ''let's solve the puzzle of our body'' in science lessons
- Tez No: 450246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAN FİRİDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada 5. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde sahip olduğu kavram yanılgılarını gidermede işbirlikli öğrenme yönteminin etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma, Ankara ilinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 64 beşinci sınıf öğrencisi ile 2015-2016 eğitim-öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada işbirlikli öğrenme yöntemine ait tekniklerden öğrenci takımları başarı bölümleri tekniğinin 5. sınıf öğrencilerinin 'Besinlerin Sindirimi' ve 'Vücudumuzda Boşaltım' konularındaki kavram yanılgılarını gidermede etkisi, akademik başarı ve fen bilimlerine yönelik tutum değişimi incelenmiştir. Yansız atama ile belirlenen deney (N=32) ve kontrol (N=32) grubunun olduğu bu çalışmada ön test–son test kontrol grup deseni kullanılmıştır. Dersler; kontrol grubunda, geleneksel öğretim yöntemi ile işlenirken; deney grubunda, işbirlikli öğrenme yönteminin öğrenci takımları başarı bölümleri tekniği ile işlenmiştir. Araştırmada; öğrencilerin akademik başarılarındaki değişimi incelemek için 20 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan başarı testi, ilgili konulardaki kavram yanılgılarının tespit etmek ve giderilme düzeylerini belirlemek için açık uçlu sorular, öğrencilerin fen bilimlerine yönelik tutumlarını ölçmek için 15 adet sorudan oluşan tutum ölçeği kullanılmıştır. Öğrencilerin; çalışma öncesi ve sonrasındaki kavram yanılgıları betimsel istatistiklerle incelenirken, başarı testinden elde edilen verilerin analizinde karma desenler için varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmada; öğrencilerin tutum ölçeklerinden aldıkları puanların dağılımı normal olmadığı için bu ölçeklerin analizinde parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; 'Besinlerin Sindirimi' ve 'Vücudumuzda Boşaltım' konularındaki akademik başarının deney grubu lehine pozitif yönde ve anlamlı düzeyde değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin aynı konulardaki kavram yanılgılarını gidermede işbirlikli öğrenme yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre daha etkili olduğu görülmüştür. Analiz sonuçlarına göre; hem deney hem de kontrol grubunun ön test ve son test tutum puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Anahtar Kelimeler : Fen bilimleri öğretimi, işbirlikli öğrenme, öğrenci takımları başarı bölümleri, kavram yanılgısı.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of cooperative learning method on the 5th grade students' misconceptions owned in science lessons was investigated. This study was carried out with 64 5th grade students who were taught at state secondary schools in Ankara, in 2015-2016 academic year. In this study, the impact of ''student teams achievement divisions'', one of the techniques of cooperative learning, on the elimination of the 5th grade students' misconceptions about the topics“Digestion of food”and“Excretory system in our body”, was investigated; moreover, academic achievement and attitude changes towards science were also examined. In this study which has both experimental (N:32) and control (N:32) groups determined by randomization, pre test-post test control group design was used. While the lessons in control group were done by using traditional methods, in experimental group the lessons were done by using student teams achievement divisions, one of the techniques of cooperative learning method. In this research, 20-multiple choice- question achievement test was used in order to examine the changes in academic success, open-ended questions were utilized to identify the misconceptions about concerned issues and to determine the elimination level of them, and lastly 15-question- attitude scale was used to measure the student attitudes toward science lesson. While students' misconceptions before and after the study were investigated through descriptive statistics, variance analysis was used for mixed-method designs in the analysis of data gathered through achievement test. Moreover, as the distribution of the students' scores obtained from attitude scales is not normal, a non-parametric test, namely“Wilcoxon Signed-Rank Test”, was utilized in the analysis of these tests. As a result of the study, it was found that academic success in the topics“Digestion of the food”and“Excretory system in our body”changed in favour of experimental group, in a positive and significant manner. Furthermore, it was also understood that cooperative learning method was more effective than traditional methods in order to eliminate students' misconceptions about the aforementioned topics. According to the analysis results, there is not a significant statistical difference between the pre-test and post-test attitude scores of both experimental and control groups. Key Words : Teaching science, cooperative learning, misconceptions, student teams achievement divisions