Ortaokul öğrencilerinin giyim tercihleri: Artvin ili örneği
Clothing preferences of secondary school students: Artvin sample
  1. Tez No: 450256
  2. Yazar: MELEK SUSUZLU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. SİNEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Giyim Endüstrisi, Home Economics, Clothing Industry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin giyim tercihlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Artvin'in Merkez, Yusufeli, Hopa, Ardanuç, Şavşat, Arhavi, Borçka ve Murgul ilçelerinde bulunan toplam 8 ortaokulda öğrenim gören 166'sı kız, 132'si erkek toplam 298 ortaokul öğrencisi üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara göre ortaokul öğrencileri giyimlerinde en çok modaya ve rahatına önem vermektedir. Ayrıca giyim tarzları ruh haline göre değişmekle birlikte kendilerine özeldir. Kıyafet satın alımları ise çoğunlukla mevsim sonunda yapılmaktadır. Kıyafet tercihinde en çok arkadaşlardan etkilenilmektedir. Ayrıca kızlar kıyafet tercih ederken en çok renk uyumuna, rahatlığa, modaya, yakışanı giymeye, vücuduna uygunluğuna dikkat etmektedir. Erkekler ise bütçe uygunluğuna, arkadaşlarınınkilerle benzerliğe ve çevresindekilerin görüşlerine dikkat etmektedir. Anahtar Kelimeler : Moda, giysi, giyim tarzı, giyim tercihi, giysi satın alma
Özet (Çeviri)
This study has been made to determine clothing preferences of secondary school students. For this purpose, a research has been made with 166 girls and 132 boys and total of 298 secondary school students in 8 secondary school in counties of Artvin which are Merkez, Yusufeli, Hopa, Ardanuç, Savşat, Arhavi, Borçka and Murgul. As a result, secondary school students give weight to fashion and comfort. Also, their style is private although depends on their mood. The purchases of clothing is usually made at the end of the season. Choice of clothing is influenced the most by friends. Also, boys give attention to budget, similarity of their friends dress and opinions of those around him while girls give attention to comfort, color scheme, fashion, suitability to body and to wear which suits. Key Words : Fashion, clothes, style, clothing preference, purchasing clothes