Banka çalışanlarında iş doyumu ve iş doyumunun örgütsel bağlılığa etkisi
Job satisfaction of bank employees and the impact of job satisfaction on organi̇zational attachment
- Tez No: 450259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı, banka çalışanlarında iş doyumunu ve iş doyumunun, örgütsel bağlılığa etkisini belirlemektir. Araştırmada özel sermayeli bankalarda çalışan kişilerden oluşan 244 banka çalışanından oluşan örneklem grubuna anket uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS programı uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenirliğine Cronbach Alpha katsayısı ile bakılmıştır. Verilerin çözümlenmesinden elde edilen bulgular tablolar şeklinde gösterilmiş, sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda banka çalışanlarının iş doyumu genel ortalaması orta düzeyde bulunmuştur. İş doyumunun yüksek olmamasının en önemli nedenlerinden biri örgütsel faktörler arasında sayılan ücretin düşük olmasıdır. Banka çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri genel ortalaması da orta düzeyde bulunmuştur. Duygusal bağlılık ve normatif bağlılığın düşük olduğu ancak devamlılık bağlılığının yüksek olduğu banka çalışanlarında iş doyumu, 1-5 yıl ve 16-20 yıl hizmet süresi olanlarda yüksek bulunmuştur. Yine 1-5 yıl ve 16-20 yıl hizmet süresi olanların duygusal, normatif ve örgütsel bağlılık düzeyleri fazla iken 11-15 yıl hizmet süresi olanların iş doyumu düşük fakat devamlılık bağlılığının yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca korelasyon analizi sonuçlarına göre iş doyumu ile duygusal bağlılık, devamlılık bağlılığı, normatif bağlılık ve genel örgütsel bağlılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Banka çalışanı, iş doyumu, örgütsel bağlılık.
Özet (Çeviri)
Thiz thesis aims to understand the impact of work satisfaction on organizational commitment among banking employees. In this study, a survey was conducted to a sample of 244 banking employees, WHO are working in private sector banks. The data was analyzed with SPSS software. The scales were tested with Cronbach Alpha coefficient. The results of the analysis showed as tables and findings were discussed. As the result of this study the grand avarage work satisfaction of banking employees was found medium level. One of the most important reasons for medium level work satisfaction is a low salary which is considered as one of the organizational factors. The grand avarage of organizational commitment was also found medium level. Emotional commitment and normative commitment were low, however commitment for continuity was found high. Job satisfactionwas found high among the ones whose term of Office was 1-5 years and 16-20 years. While emotional, normative and organizational commitment level is high among banking employees whose term of Office is 1-5 years and 16-20 years; job satisfaction is low and commitment for continuity is high among banking employees whose term of Office is 11-15 years. Addiniolnally, acoording to the results of correlation analysis, there is positiveand meaningful relationship between job satisfaction and emotional commitment, commitment to continuity, normative commitment and general organizational commitment. Key Words : Bank employees, job satisfaction, organizational attachment