Optik bölge fotometrik veri analizi sonuçlarına göre, am her yıldızının fiziksel değişkenliklerinin belirlenmesi
Detecting physical variables of am herculis by optical region photometric analysis results
- Tez No: 450279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmada Am Herculis kataklismik değişeninin 25-26 Haziran 2012 tarihlerinde Ulupınar Gözlem Evi'nden ve 02-24-25 ve 26 Mayıs 2014 tarihlerinde TUBITAK Ulusal Gözlem Evi'nden yapılan gözlem verileri üzerinde, hazırlanan yazılım aracılığı ile, String-Length yöntemi uygulanmış ve Am Her kataklismik değişeninin periyod analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca AVVSO veri tabanında bulunan ve yöntemin uygulanmasının mümkün görüldüğü çeşitli gözlemler üzerinde aynı uygulama denenmiş ve sonuçlar bir birleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan denemeler sonunda uygulamanın hassasiyetinin düşük olmasına rağmen, kısa sürede sonuç alınabiliyor olduğu görülmüştür. Yapılan gözlemlerin bir çoğunda AM Herculis yıldızının gerçek orbital periyodu gözlenebilmiştir. Ayrıca cisimler arasındaki farklılıklar analiz sonrası elde edilen verilerden gözlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study period analysis of Am Herculis cataclysmic variable star was applied by String-Length method, which is performed as an web application. The data of light curves was obtained from the observations of the AM Herculis star which was performed by Ulupınar Observatory in 25-26 June 2012 and TUBITAK National Observatory in 02-24-25 and 26 May 2014. Also same method was applied on some AAVSO data. All analysis results are compared each other. It was seen that the obtained period values of light curves is not high accuracy results. However, results can be obtained in short time by the application. The orbital period of Am Herculis was seen in most results. The diffrence of objects of Am Herculis also can be seen in results.