Statik senkron seri kompansatör için kaskad yapılı optimal kontrolör tasarımı
Cascade based optimal controller design for static synchronous series compensator
  1. Tez No: 450295
  2. Yazar: YAVUZ GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NALBANTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, Statik Senkron Seri Kompansatör (SSSC) içeren sonsuz baraya bağlı tek makineli güç sisteminde kaskad kontrolör yapısı kullanılarak sistemin kararlılığının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. SSSC güç sistemine seri bağlanan bir Esnek Alternatif Akım İletim Sistemleri (FACTS) denetleyicisidir. FACTS denetleyicileri güç akış kontrolünde ve sistemlerin geçici ve kalıcı kararlılığın iyileştirmede kullanılabilmektedir ve güç sistemi salınımları azaltılabilmektedir. Söz konusu denetleyiciler, ayrıca elektrik iletim maliyetini düşürmekte, güç osilasyonlarını ve reaktif güç akışını azaltmakta ve bunun sonucunda hattın daha fazla aktif güç taşınmasını sağlamaktadır. Kontrol sistemlerinde sisteme herhangi bir bozucu geldiğinde bu sistemin bozucu karşısında iyi bir performans göstermesi gerekir. Klasik kontrol sisteminin bir alternatifi olan Kaskad kontrol, özellikle öngörülmeyen bozucuların varlığında kontrol siteminin performansını artırmaktadır. Bu çalışmada SSSC içeren sonsuz baraya bağlı tek makineli güç sisteminde kaskad kontrol yapı kullanılarak sistemin kararlılığının iyileştirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada PI-PI ve PID-PI kontrolörler kaskad kontrol sisteminin dış ve iç döngülerinde kullanılarak; kaskad kontrolörün hafif, orta ve ağır yük şartları altında diğer kontrolörler ile olan performansları karşılaştırılmıştır. Optimize edilmiş olan değerler ile önerilen kaskad kontrolörden en iyi performansı gösteren kaskad kontrolör, SSSC'nin kontrolü için literatürde önerilen salınım sönümleme kontrolörü ve klasik PID kontrol sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Benzetim çalışması sonuçlarında SSSC'nin kontrolü için önerilen kaskad kontrolörün, sönümleme kontrolü ve klasik PID kontrol sistemleri karşısında daha üstün bir salınım sönümleme performansı sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the control of the system is ensured with Cascade Control structure over single machined power system connected to infinite bus bar including SSSC (Static Synchronous Series Compensator). SSSC is a FACTS controller that is connected in series to the power system. Flexible Alternating Current Transmission Systems (FACTS) controllers can be used in controlling power flow and improving temporary and permanent stability of the system. Also their power system emissions can be reduced. These controllers, reducing the cost of electricity transmission, also reduce power and reactive power flow oscillations and consequently provide more active power transport line. In control systems, when a destructive comes to the system, it is necessary for the system to show a good performance towards that destructive. Being an alternative to conventional control system, Cascade Control increases the performance of the control system especially when there is an unpredictable destructive. In this study, the control of the system is ensured with Cascade Control structure over single machined power system connected to infinite bus bar including SSSC. In this study, using PI –PI and PID- PI controllers in inner and outer loop of the cascade controller performance cascade of the controller was compared with other controller system, oscillation damping controller and conventional PID control, under light, normal and heavy load conditions. With optimized values, the cascade controller that shows the best performance of the proposed cascade controller is compared with oscillation damping controller and conventional PID control systems purposed in the literature to control SSSC. As a result of this study, it was concluded that the cascade controller, proposed to control SSSC, showed better performance compared with oscillation damping controller and conventional PID control system to control SSSC.