Piridin bazlı β- hidroksi amit türevlerinin dinamik ve bazı organik amin tuzları ile kompleksleşmelerinin araştırılması ve nmr spektroskopisi ile T_1 ve T_2 durulma zamanlarının ölçülmesi
Dynamic and complexation study of hydroxy amide derivative based on pyridine with some organic amine salts and T1 and T2 relaxation time measurements by nmr spectrometer
  1. Tez No: 450301
  2. Yazar: ZEYNEB ÇELİK OCAKHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; Piridin bazlı β-hidroksi amit 1 ve β-hidroksi amit 2 Kiral Amino Alkol türevlerinin dinamik özellikleri ve D, L- Fenilalanin metil ester hidroklorür amin tuzlarıyla etkileşmeleri Bruker 400 MHz NMR spektrometresi kullanılarak incelendi. Piridin bazlı β-hidroksi amit 1 ve 2'nin Spin-örgü (T1) ve spin-spin(T2) durulma zamanları oda sıcaklığında (25℃) NMR spektrometresi ile ölçüldü. Dipolar etkileşmelerle ilgili relaksasyon formüllerini kullanarak ve (1/T1)/(1/T2) oranlarından yararlanarak τ korelasyon zamanı her bir pik için hesaplandı. Elde edilen τ değerleri; β-Hidroksi amit-1 için 9,18x10-11 s- 1,42x10-9s aralığında iken β-Hidroksi amit-2 için 3,37x10-10-2,87x10-9aralığında yer almaktadır. Molekülün farklı bölümlerine ait τ degerlerindeki benzerlik, bütün gurupların relaksasyon mekanizmasından takla hareketinin sorumlu olduğunu gösterir. Piridin bazlı β-hidroksi amid-1 ve -2'nin değişen konsantrasyonlarda D-PheOme.HCl ve L- PheOMe.HCl amin tuzlarının moleküler tanıma özellikleri, host- guest (konukçu-konuk) çözeltileri hazırlanarak (_ ^1)H NMR titrasyon ölçümleri yapıldı. Elde edilen kimyasal kayma değerlerinden, bağlanma sabitleri (Ka) bulundu. Bağlanma sabitlerinden yola çıkarak, her iki ligandın L- enantiyomerini, D-enantiyomerine göre daha iyi enantiyoseçicilik gösterdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study; The dynamic features of Pyridine-based β-hydroxy amide 1 and β-hydroxy amide 2 which are chiral amino alcohol derivatives and their interaction with D- and L-phenylalanine methyl ester hydrochloride amine salt was examined using Bruker 400 MHz NMR spectrometer. Spin-lattice (T1) and spin-spin (T2) relaxation times of Pyridine-based β-hydroxy amide 1 and 2 were measured at room temperature (25 ℃) by NMR spectrometer. The correlation time(τ)derived from the ratio of the (1/T1)/(1/T2) using relaxation formulas pertaining to dipolar interactions was calculated for each peak The τ values of β-Hydroxy amide-1 ranged from 9,18x10-11s- 1,42x10-9s while β-Hydroxy amide -2 ranged from 3,37x10-10s-2,87x10-9s The similarity of τ values of the peaks belonging to the different parts of the molecule suggested that overall molecular tumbling may be responsible for relaxation mechanism of all the groups. Molecular recognisition properties of Pyridine-based β-hydroxy amide -1 and -2 towards the D-PheOMe.HCl and L-PheOMe.HCl amine salts prepared at various concentrations of host-guest solutions were investigated by (_ ^1)H NMR titration method. Association costants were found from chemical shifts.It was concluded that each ligand binding better and highest enantioselectiviyt to L-enantiomer compared to D-enantiomer.