Alkenil epoksit ve organoboronik asit esterlerinin paladyum katalizli çapraz bağlanma tepkimeleri
Palladium-catalyzed cross-coupling reactions of alkenyl epoxides and organoboronic acid esters
- Tez No: 512000
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İyi bir ayrılan gruba sahip olan alilik bileşiklerin 1-3 yer değiştirme reaksiyonlarının bir sonucu olarak yeni alilik bileşiklerin oluşturulması organik kimyada yararlı bir yöntemdir. Bu reaksiyonlar genellikle bir metal katalizörü gerektirir, ancak bu uygulamaların en zorlu yönlerinden biri, çok çeşitli substrat tipleri için regio ve stereo seçimliliktir. Alkenil epoksitler gibi diğer bileşikler de 1-3 yer değiştirme reaksiyonları için yararlıdır. Alkenil oksiran bileşiklerinin kullanımının bir avantajı, oksiran halkasının, yer değiştirme aşamasında açılarak allilik pozisyonda bir hidroksil grubu oluşturması ve bunun sonucunda önemli bir ara ürün olan allilik alkollerin oluşmasıdır. Terminal alkenil epoksitlerin organoborlarla metal katalizli ve regio-selektif reaksiyonları literatürde bildirilmiştir. Bununla birlikte, iç alkenil oksiranlar için başarılı bir yöntem yoktur. Bu nedenle, bu çalışmada, alkenil oksiranların 1-3 yer değiştirme reaksiyonları başarıyla uygulanmış, yüksek regio ve stereo-seçicilik ile allilik alkoller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In organic chemistry, it is a useful method to form a new allylic compounds as a result of 1-3 substitution reactions of allylic compounds which have a good leaving group. These reactions usually require a metal catalyst but one of the most challenging aspects of these applications is the process regio and stereo selectivity for a wide variety of substrate types. Other compounds such as alkenyl epoxides are also useful for 1-3 substitution reactions. An advantage of using alkenyl oxirane compounds is that the oxirane ring is opened in the substitution step to form a hydroxyl group and resulted in the formation of allylic alcohols which are important intermediate product. Metal catalysed and regioselective reactions of terminal alkenyl epoxides with organoborons have been reported in the literature. However, there is no successful method for internal alkenyl oxiranes. Thus, in this study, 1-3 substitution reactions of alkenyl oxiranes were successfully applied, which yielded allylic alcohols with high regio- and stereoselectivity.