Grafen tabanlı nano yapılarda topolojik etkiler
Topological effects in graphene based nanostructures
  1. Tez No: 450349
  2. Yazar: DEFNE AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında uzun menzilli yüklü Coulomb safsızlıklı aralıklı grafen koninin enerji spektrumu üzerindeki homojen manyetik alanın etkileri pertürbasyon teorisi çerçevesinde incelenmiştir. Topolojik kusurlar nedeniyle açısal momentum kanallarının dejenereliğinin kalkması yanı sıra, karşılık gelen enerji seviyelerinin boyutu homojen bir manyetik alanın devreye girmesiyle arttığı tespit edilmiştir. Dahası, grafende elektronların A_1g fonon çiftlenimi Rashba spin-yörünge etkileşmesi varlığında incelenmiştir. Elektron-fonon sistemini sürekli limit çerçevesinde tanımlamak için Fröhlich tipi Hamiltoniyen kullanılmıştır. A_1g simetrisine sahip en yüksek frekanslı bölge sınır fononu ile yük taşıyıcılarının etkileşmesinin kiral simetriyi kırmaksızın band aralığı yarattığı belirlenmiştir. Buna ek olarak, Rashba spin-yörünge çiftleniminin ve Haldane kütle teriminin birleştirilmiş etkilerinin elektron-A_1g fonon etkileşimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Haldane kütlesinin devreye girmesi ile mevcut kiral simetrinin kırıldığı ve vadi dejenereliğinin ortadan kalktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of homogenous magnetic field on the energy spectrum of gapped graphene cones with long range charged Coulomb impurity is investigated within the framework of perturbation theory. It is found that, besides lifting the degeneracy of angular momentum channels due to topological defects, the size of the corresponding splitting is enhanced by introduction of a homogenous magnetic field. Also, interaction of electrons with A_1g phonon coupling is examined in the presence of Rashba spin-orbit coupling in graphene. We use Fröhlich type Hamiltonian to describe the electron-phonon system within the continuum limit. It is found that interaction of charge carriers with the highest frequency zone boundary phonon mode with A_1g symmetry induces a band gap without breaking chiral symmetry. Additionally, we investigate the simultaneous effects of Rashba spin-orbit coupling and Haldane mass term on electron-A_1g phonon interaction. By the introduction of Haldane mass term, it is found that existing chiral symmetry is broken and valley degeneracy is lifted.