Genelleştirilmiş lineer karma modeller üzerine bir çalışma
A study on generalized linear mixed models
- Tez No: 450350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE DAĞALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ilk olarak lineer modeller, lineer karma modeller, genelleştirilmiş lineer modeller ve genelleştirilmiş lineer karma modellerin yapıları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonraki kısmında, genelleştirilmiş lineer karma modellerde bazı integral yaklaşımları ve olabilirlik yaklaşımları incelenmiştir. İntegral yaklaşımlarından Laplace Yaklaşımı, Gauss-Hermite Quadrature yöntemi, Adaptive Gauss-Hermite Quadrature yöntemi ve olabilirlik yaklaşımı olan Penalized yarıolabilirlik yöntemi ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında Laplace Yaklaşımı, Adaptive Gauss-Hermite Quadrature yöntemi ve Penalized yarıolabilirlik yöntemiyle elde edilen tahmin sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla üç veri seti üzerinde analizler yapılmıştır. Daha sonra benzer karşılaştırmalar için bir simülasyon çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study structure of the linear models, linear mixed models, generalized linear models and generalized linear mixed models have been considered firstly. In the next part of the study, some integral and likelihood approaches in generalized linear mixed models have been investigated. Laplace approximation, Gauss-Hermite Quadrature and Adaptive Gauss-Hermite Quadrature methods of integral approximations and Penalized quasi likelihood method of likelihood approximations have been discussed. At the part of the analysis, three data sets have been analysed in order to compare estimation results obtained from Laplace approximation, Adaptive Gauss-Hermite Quadrature and Penalized quasi likelihood methods. Then a simulation study have been performed to same comparisons.