Bazı numunelerde bakır ve çinko'nun eş zamanlı olarak iyon seçici elektrot ile tayini
Simultaneous determination of copper zinc same samples using ion selective electrode
- Tez No: 450351
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KENAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada bakır ve çinko iyonlarının birlikte tayini için çoklu iyon seçici elektrot dizini ve çoklu kalibrasyon teknikleri kullanılarak bir yöntem geliştirilmiştir. İyon seçici elektrot dizini, sekiz elektrot ve bir pH elektrottan oluşturulmuştur. Sekiz elektrot yüzeyine bakır ve çinko seçici iyonoforlardan yola çıkılarak hazırlanan kokteyl membranlar uygulanmıştır. Çoklu kalibrasyon tekniklerinden CLS, PCR ve PLS1 teknikleri kullanılmıştır. Bu yöntem 5 seviyeli tasarıma uygun olarak hazırlanmıştır. Ölçümler pH=10 tamponu (amonyak/amonyum klorür) varlığında gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen çoklu iyon seçici elektrot sistemi ile sentetik numunelerin içeresinde var olan bakır ve çinko iyonları tayin edilmiştir. Aynı şekilde çoklu iyon seçici elektrot sistemi ile pirinç numunesindeki bakır ve çinko iyonları da tayin edilmiştir. Öte yandan pirinç numunesi gravimetrik olarak analiz edilmiş olup bakır için (% 63,52 ± 1,38), çinko için (25,92 ± 1,65) değerleri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar % 95 güven seviyesi için istatistiki olarak hesaplanmıştır. PCR yöntemiyle sentetik numunelerde elde edilen yüzde geri kazanım değerleri, bakır için: % (98,8 ± 4,55), çinko için: % (100,3 ± 12,18) ; PLS1 yöntemiyle, bakır için: % (98,5 ± 5,13), çinko için (91,73 ± 22,34) olarak bulunmuştur. Pirinç numunelerinde sonuçlar PCR yöntemiyle gerçek numunelerde, bakır için: % (62,64 ± 3,29), çinko için: % (24,29 ± 3,45); PLS1 yöntemiyle, bakır için: % (60,37 ± 5,41), çinko için: % (20,04 ± 6,83) elde edilmiştir. Pirinç numunelerinden PCR ve PLS1 yönteminden elde edilen sonuçlar ile gravimetrik yöntemle elde edilen sonuçlar arasında % 95 ve % 99 güven seviyelerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a method for determination of copper and zinc simultaneously using an ion selective electrode array system and multivariate calibration techniques was developed. Ion selective electrode array which includes eight ion selective and one pH electrode was formed using commercial ionophores which sensitive mainly copper and zinc. Multivariate calibration techniques such as CLS, PCR and PLS1 were used for calibrating electrode array system using five level multivariate calibration design. The measurements was performed at pH 10 with ammonia/ammonium chloride buffer. Calibrated electrode array system was used for analysis of copper and zinc mixtures which were synthetically prepared from pure constituents. Electrode array system was also used for determining copper and zinc content of a brass sample. The composition of brass sample was also determined by gravimetric method. On the other hand, it has been analyzed by gravimetric brass samples for copper (% 63,52 ± 1,38) , zinc (% 25,92 ± 1,65) values were found. The obtained results have been calculated for % 95 confidence level. This results in synthetic samples obtained by the PCR method for copper : % (98,8 ± 4,55), zinc % (100,3 ± 12,18); with PLS1 method for copper: % (98,5 ± 5,13), zinc (91,73 ± 22,34), respectively . The results obtained in real samples by PCR method for copper: % (62,64 ± 3,29) , zinc % ( 24,29 ± 3,45); with PLS1 method for copper : % (60,37 ± 5,41) , zinc % (20,04 ± 6,83), respectively. It is shown that there is no significant difference between the results obtained from gravimetric method and PCR, PLS1 method for brass sample at % 95 and % 99 confidence levels.