Farklı doku kültürü uygulamalarının iki kantaron türünde (Hypericum perforatum ve H. bupleuroides) mikroçoğaltım yeteneği ve hiperisin ile toplam fenolik birikimi üzerine etkileri
The effects of different tissue culture applications on regeneration ability and the hypericin and total phenolic accumulation in two st. john's wort species (Hypericum perforatum and H. bupleuroides)
  1. Tez No: 181969
  2. Yazar: CÜNEYT ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KUDRET KEVSEROĞLU, Y.DOÇ.DR. ALİ KEMAL AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada H. perforatum ve H. bupleuroides türleri için etkili bir mikroçoğaltım ve sekonder metabolit üretim sistemi tanımlamak amaçlanmıştır. Sterilfidelerden sağlanan sap eksplantları kallus gelişimi için benzil adenin (BA, 1, 2.5 ve 5mg/l), 2,4-D ve kinetin (KIN, 0.5, 1 ve 1.5 mg/L) ile desteklenmiş MS ortamlarındakültüre alınmışlardır. Denenen tüm ortamlarda her iki türde de kallus oluşumugözlenmiştir. Oluşan kalluslar H. perforatum için 1 mg/l BA, H. bupleuroides için ise 2mg/l BA ile desteklenmiş MS besi ortamlarında alt kültüre alındıklarında yoğun birsürgün gelişimi sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to describe an effective micropropagation andsecondary metabolite production systems for H. perforatum and H. bupleuroides. Stemexplants excised from sterile seedlings were cultured on MS media supplemented withbenzyl adenine (BA, 1, 2.5 and 5 mg/l), 2,4-D and kinetin (KIN, 0.5, 1 and 1.5 mg/L)for callus induction. Callus induction was observed on all media for both species.Culturing the induced calli on MS media supplemented with 1 mg/l BA for H.perforatum and 2 mg/l BA for H.