İnşaat projelerinde tasarım kalitesinin geliştirilmesi için malzeme odaklı çok amaçlı optimizasyon modeli
A material based mulri-objective optimization model for improvi̇ng design quality of construction projects
  1. Tez No: 450485
  2. Yazar: BAYRAM ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada alternatif malzeme kullanımının inşaat projelerinin süre, maliyet ve kalitelerine olan etkileri inceleyerek optimum şebekenin seçilebilmesi için bir metodoloji geliştirilmiş ve örnek bir konut projesinde uygulanmıştır. Bu kapsamda; süre ve maliyet proje için bir girdi, kalite ise bir çıktı kabul edilmiştir. Bu anlamda; binaların kullanım ömrü boyunca oluşacak olan değişim veya bakım ile ısıtma enerjisi maliyetleri ölçülebilen kalite göstergeleri olarak hesaplanmıştır. Bu kalite göstergelerinde ısıtma enerjisi maliyetinin hesaplanmasında TS825 Isı Yalıtımı Hesaplama V 4.0 yazılımı kullanılmıştır. Metodoloji kapsamındaki diğer hesaplamaların yapılabilmesi için ise yeni bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım; alternatif malzemeleri değerlendirerek proje için belirlenmiş olan süre ve bütçe kıstaslarını sağlayan şebekeleri oluşturup, bunların süre, maliyet ve değişim veya bakım maliyetini hesaplamaktadır. Örnek uygulamada değerlendirmelerin gerçekçi olması adına veriler projeyi yürütmüş olan firma yetkilisi tarafından hazırlanmıştır. Optimum şebekenin seçimi sürecinde ise öznel değerlendirmeler de dahil edilerek çözüm kümesinde bulunan şebekeler ikişerli olarak karşılaştırılmış ve uygun olmayanı elenmiştir. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda alternatif malzeme kullanımının örnek projenin süre, maliyet ve kalitesini büyük ölçüde etkilediği görülmüştür. Bunun yanında; proje kısıtlarının doğru seçilmesi durumunda geliştirilen metodoloji ile optimum şebekenin kısa bir sürede belirlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; a methodology was developed for choosing the optimum network by considering the effects of alternative material usage on a construction project's time, cost and quality, and applied to a case study. In this context; time and cost were considered as an input where quality as an output of the projects. In this sense; alteration or maintenance and heating energy costs, which will occur during the lifetime of a building, were calculated as the measurable quality indicators of the projects. For the heating energy cost the TS825 Isı Yalıtımı Hesaplama V 4.0 software was used while new software was developed for the other calculations. The new software simply creates the networks which satisfy the time and budget criterion of a project by evaluating alternative materials, and calculates the time, cost and alteration or maintenance cost of them. For a realistic assessment, the data of the case study was prepared by the company official who also executed the project. During the selection of the optimum network process, the networks in the solution set were compared in pairs by also including subjective evaluations and the improper one was eliminated. The results have revealed that alternative material usage has affected the time, cost and quality of the case project significantly. In addition; it is believed that in case of determining the projects criterion accurately, the optimum network can be selected in a very short time by using the new developed methodology.