VIKOR tabanlı yeni bir çok kriterli sınıflandırma metodu: vıkorsort
A new multi criteria sorting methodology based on VIKOR: Vikorsort
  1. Tez No: 450607
  2. Yazar: MUHAMMET ENES AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA DEMİR, YRD. DOÇ. DR. CEYHUN ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Karar verme süreci birbiriyle etkileşim halinde olan birçok bileşenden oluşmaktadır. Fazlasıyla karmaşık olan bu sürecin, herhangi bir bileşeninde meydana gelecek değişim tüm sistemi etkileyebilmektedir. Bu durumun sonucunda da farklı karar verme problemleriyle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu problemlerin çözümü için literatürde daha önce önerilmiş olan birçok farklı çözüm yöntemi bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız karar verme problemlerinden biri olan sıralı sınıflandırma problemini çözmek için, VIKOR tabanlı yeni bir sıralı sınıflandırma yöntemi önerilmiştir. Yöntem ilk defa bu çalışmada geliştirilmiş ve literatüre VIKORSORT adı ile kazandırılmıştır. Önerilen yöntem yeşil tedarikçi seçimi ve müşteri sınıflandırma problemlerine uygulanmıştır. Yeşil tedarikçi seçimi probleminde VIKOR yönteminin daha önce uygulanmamış olması da bu tez çalışmasının bir diğer özgün yanı olarak literatüre kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making process consists of several elements interacting with each other. This process, which is extremely complex, can affect the whole system in any component. As a result of this situation, different decision making problems are encountered. There are many different solution methods that have been proposed in the literature to solve these problems. In this thesis, a new sorting methodology based on VIKOR is proposed to solve the sorting problem which is one of the decision problems that we frequently encounter in our daily life. The method is developed for the first time in this study and it is introduced as VIKORSORT. The proposed method has been employed to green supplier selection and customer sorting problems. Since the VIKOR method has not been applied for the green supplier selection problem, it forms another uniqe aspect of this thesis study.