Development of nanoelectromechanical systems functionalized by vacuum organic thermal evaporation and their gas sensing applications
Vakum organik ısısal buharlaştırma ile fonksiyonelleştirilmiş nanoelektromekanik sistemler ve gaz ölçüm uygulamaları
- Tez No: 450626
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SELİM HANAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nanoelektromekanik sistemler (NEMS), elektronik olarak ölçülebilen ve yarı iletken üretim teknikleri kullanılarak büyük ölçekli üretilebilen potansiyel olarak düşük maliyetli olan hassas bir sensör teknolojisidir. Nanometre mertebesinde boyutları nedeniyle aşırı duyarlı oldukları ve yüksek rezonans frekansları nedeniyle çok hızlı tepki gösterdikleri için, bu sistemler çok hassas kütle sensörleri veya gaz dedektörleri olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, bu algılayıcılar tarafından tanınmayı sağlamak ve bunları gaz konsantrasyon detektörleri olarak kullanmak için, ilgilenilen gaz molekülleri için seçici olan işlevsel bir polimerik katman gerekir. Bu çalışma, yüksek frekanslı NEMS rezonatörlerinin üretimi, kimyasal işlevselleştirmesi ve gaz algılama uygulamaları üzerine odaklanmaktadır. Nanomekanik rezonatörler Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle ve elektron demet litografisi ve reaktif iyon aşındırması yöntemleri kullanılarak üretilmiştir. Sensörlerin hareketi özel tasarlanan bir elektronik devre ve frekans çaprazlama yöntemiyle elektronik bir şekilde ölçülmüştür. Atmosferik koşullarda ilk beş mekanik mod gözlenmiştir ve ve sensor uygulamaları için iki mod aynı anda faz kilitli döngü tarafından takip edilmiştir. Polimeri NEMS üzerine kaplamak için farklı yaklaşımlar benimsenmiş ve tekrarlanabilirliği nedeniyle vakum organik termal buharlaştırma seçilmiştir. Nanomekanik rezonatörlerin polimerik filmler ile işlevselleştirme prosesininde oluşan film kalınlığı ve filmin sensorün performansı üzerindeki etkisi analiz edilmiş ve bu metodun hassas nanomekanik sensörleri fonksiyonel hale getirmek için uygun olduğu görülmüştür. Vakum organik termal buharlaştırma ile işlevselleştirilen NEMS algılayıcılarına çeşitli konsantrasyonlarda uçucu organik bileşikler üretmek ve iletmek için bir gaz manifoldu kurulmuş ve sensörler için mikrolitre hacminde bir hazne geliştirilmiştir. İlk olarak algılayıcı yüzeyinin su buharı soğurduğu ve bu moleküllerin kuru azot kullanılarak yüzeyden salındığı başarıyla gözlenlenmiştir. Sonrasında izopropil alkol deneylerde test gazı olarak kullanmış ve polivinilfenol ile fonksiyonelleştirilmiş nanomekanik rezonatörler ile farklı konsantrasyonlarda tespit edilmiş, gaz konsantrasyonu ile sensördeki frekans kayması arasında lineer bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak sensörün seçiciliğini ve algılama hızını artırmak için uygulanabilecek geliştirmeler belirtilmişir.
Özet (Çeviri)
Nanoelectromechanical systems (NEMS) are an exquisite sensor technology which is also potentially low-cost since it can be measured electronically and large scale produced using semiconductor fabrication techniques. Since they are extremely sensitive due to their miniscule dimensions and respond very fast due to their high resonance frequencies, these systems can be used as novel mass sensors or gas detectors. However, a functional polymeric layer that is selective to the analyte of interest is required to allow recognition by these sensors and use them as gas concentration detectors. This work focuses on fabrication of high frequency NEMS resonators, their chemical functionalization and gas sensing applications. Nanomechanical resonators with fully integrated transduction capabilities are fabricated in collaboration with Sabanci University, by using electron-beam lithography and reactive ion etching techniques. Representative micro gas chromatography columns are fabricated by utilizing deep reactive ion etching process. By employing an electronic circuit and downmixing technique, resonant responses of these sensors are measured. First five mechanical modes are observed in open-loop sweeps and up to two modes were tracked simultaneously by implementing a phase locked loop circuitry. Sub-attogram (10-18 g) mass sensitivity is achieved under ambient conditions. Different approaches were adopted for depositing polymer on NEMS and vacuum organic thermal evaporation was chosen due to its repeatability. Effects of functionalization process and thickness of the polymeric film on nanomechanical resonators are analyzed and negligible downgrade on performance of nanomechanical sensors is observed with this technique. A gas bubbler based vapor generation system was constructed and a microliter chamber for nanomechanical resonators is developed to generate and deliver volatile organic compounds at various concentrations to NEMS sensors functionalized by vacuum organic thermal evaporation. Initially adsorption of water-vapor and subsequent desorption from the sensor surface are successfully observed by tracking the frequency shift via open and closed loops. Then, isopropanol alcohol is used as a test gas and detected by NEMS resonators functionalized with poly (4-vinylphenol). Linear relationship between gas concentration and resulting frequency shift is observed. Finally, possible improvements to enhance selectivity of the NEMS sensor and allow faster recognition are discussed.