MOS kapasitörün elektriksel özellikleri üzerine gama radyasyonun etkileri
The effects of gamma radiation on the electrical properties of MOS capacitor
- Tez No: 450667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM TATAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Au/SnO2/n-Si (MOS) kapasitörün elektriksel özellikleri üzerine gama radyasyonun etkileri araştırıldı. MOS kapasitörün gama radyasyonundan önce ve sonra kapasitans-voltaj (C-V) ve iletkenlik-voltaj (G/ω-V) ölçümleri, sırasıyla 1 kHz - 1 MHz frekans ve 0-100 kGy radyasyon doz aralığında gerçekleştirildi. Deneysel sonuçlar kapasitörün kapasitans ve iletkenlik değerlerinin artan frekans ve radyasyon dozu ile azaldığını gösterdi. Ayrıca, arayüzey durumları (Nss) ve seri direnç (Rs) değerleri bu ölçümler kullanılarak belirlendi. Seri direnç değerleri, radyasyonun oluşturduğu tuzak yüklerinin sonucu olarak artan radyasyon dozu ile artmaktadır. Arayüzey durumlarının değeri oksit-yarıiletken arayüzeyindeki rekombinasyon merkezlerinin sayısındaki azalma nedeniyle artan radyasyon dozu ile azalmaktadır. Elde edilen sonuçlar MOS kapasitörün elektriksel özelliklerinin gama radyasyonuna bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the effects of gamma radiation on the electrical characteristics of metal-oxide-semiconductor (MOS) capacitors were investigated. The capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G/ω-V) measurements of Au/SnO2/n-Si (MOS) capacitor before and after exposure to gamma radiation were carried out in the frequency range of 1 kHz-1 MHz and in a total radiation dose range of 0-100 kGy, respectively. Experimental results show that capacitance and conductance values of the capacitor decrease with the increasing frequency and radiation dose. Also, the values of the interface states (Nss) and series resistance (Rs) were determined by using these measurements. The values of series resistance increase with the increasing radiation dose as a result of radiation-generated trapped charges. The values of interface states decrease with the increase in radiation dose due to the decrease in the number of recombination centers at oxide/semiconductor. The obtained results indicate that the electrical characteristics of the MOS capacitor depend on gamma radiation.