Sıfır gerilim anahtarlamalı akım katlamalı faz kaydırmalı tam köprü DA-DA dönüştürücü devresinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of zero voltage switching current doubler phase-shifted full bridge DC-DC converter circuit
  1. Tez No: 450669
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günlük hayatın birçok yerinde DA-DA dönüştürücüler yüksek frekans ve yüksek çıkış gücü uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu dönüştürücülerin küçük boyutta ve yüksek verimde çalışması gibi birkaç kritere sahip olması gerekir. Bu tezde tam köprü dönüştürücü topolojisinin kullanılmasına karar verildi, çünkü dönüştürücünün anma gücü yüksek ve dönüştürücünün girişi ile çıkışı arasında yalıtım özelliği bulunmaktadır. İncelenen literatür çalışmaları topolojilerin faz kaydırılmış darbe genişlik modülasyonunu kullandığı ve sıfır gerilimde anahtarlama yapabildiklerini göstermektedir. Bu topoloji örneklerinden 8 tanesi detaylı olarak incelendi ve birçok açıdan karşılaştırılarak bir karşılaştırma tablosu elde edildi. Detaylı araştırmadan sonra sıfır gerilim anahtarlamalı akım katlamalı senkron doğrultmalı faz kaydırılmış darbe genişlik modülasyonlu tam köprü DA-DA dönüştürücü topolojisinin kullanılmasına karar verildi. Bu topoloji incelendikten sonra tasarımı gerçekleştirildi, benzetimi yapıldı ve son olarak laboratuarda detaylı olarak test edildi. Deneysel sonuçlar benzetim ortamında elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In many parts of everyday life, DC-DC converters are used in high frequency and high output power applications. These converters are required to be equipped with several criteria such as small size and high-efficiency operating. In this thesis, it has been decided to use full bridge converter topology because the rated power of the converter is high and it has insulating property between the input and output of the converter. Analyzed studies in the literature show that topologies use phase-shifted pulse width modulation and are capable of zero voltage switching. The 8 examples of these topologies have been examined in detail and have been compared in many ways to obtain a comparison table. After detailed research, it has been decided to use zero voltage switching current doubler synchronous rectifier phase-shifted pulse width modulation full bridge DC-DC converter topology. After this topology has been analyzed, the design has been performed, the simulation has been made and finally it has been tested in detail in laboratory. The experimental results have been compared with the results obtained in the simulation environment.