Bir kurum dahilinde trafik kazalarını azaltmaya yönelik uygulamaların geliştirilmesi
Development of the applications in order to reduce traffic accidents within an organization
- Tez No: 450670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde motorlu taşıtların sayısı arttıkça, trafik, yaya veya sürücü olarak hayatımızın büyük bir bölümüne etki etmektedir. Artan taşıt trafiği günlük ve iş hayatında fayda sağlamanın yanı sıra can ve mal kayıplarına da neden olmaktadır. Trafik kazalarının sebeplerine bakıldığında çok büyük oranda sürücü ve/veya yaya hatalarından kaynaklandığı, yol ve araç kusurlarının da sebep olan diğer unsurlar olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye' de meydana gelen trafik kazaları ve sebeplerinin incelenmesine yönelik çalışmalar yapılmış, petrol sektöründeki bazı firmaların trafik kaza verileri incelenmiştir. Ayrıca bu çalışma kapsamında petrol sektöründe meydana gelen trafik kazalarına sebep olan unsurlar detaylı bir şekilde incelenip, kazaların azaltılmasına yönelik bir uygulama ortaya konulması ve diğer petrol şirketlerine örnek olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, as the number of motor vehicle increases, traffic affects a major part of our lives as a pedestrian or a driver. The increasing vehicle traffic helps in daily and business life; however, it causes the loss of life and property as well. Considering the reasons behind traffic accidents, it is seen that drivers' and/or pedestrians' faults play a major role, and the other causing factors are road and vehicle defects. In this study, the traffic accidents occurred in Turkey and its reasons were examined, and traffic accident data of some of the companies in oil industry were analyzed. Moreover, the main factors that caused traffic accident in oil industry investigated to introduce a new approach to help to reduce the number of accidents and serve as a model to other companies in the same industry.