Farklı tip havuzların gökkuşağı alablığı'nda canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme ve yaşama oranı üzerine etkileri
- Tez No: 45067
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN AKYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırma, farklı havuz tiplerinin (beton, naylon, çakıl, toprak) Gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme ve yaşama oranı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 4 gruplu ve 4 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Her tekerrüre 20 adet balık konulmuş ve toplam 320 adet balık denemeye alınmıştır. Araştırma, 2 x 1 x 1 m. boyutlarındaki ve bu araştırma için özel olarak inşa edilmiş olan havuzlarda yürütülmüştür. Araştırmada, artezyen suyu kullanılmıştır ve her havuza eşit miktarda (2 lt/dk.) su verilmiştir. Araştırma, 05.08.1994 tarihinde başlayıp 03.01.1995 tarihinde sona ermiş olup, 151 gün devam etmiştir. Araştırmadan elde edilen genel sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. 1. Araştırma süresince, beton havuzlardaki balıkların ortalama canlı ağırlıkları 91.62 ± 1.10 g'dan 332.92 ± 6.05 g'a, naylon havuzlardaki balıkların 91.0 ± 0.40 g'dan 320.12 ± 15.61 g'a, çakıl kaplı havuzlardaki balıkların 91.75 ± 1.32 g'dan 360.77 ± 2.05 g'a ve toprak havuzlardaki balıkların da 91.75 ± 1.75 g'dan 364.55 ± 4.72g'a yükselmiştir. Canlı ağırlık artışı yönünden, gruplar arasındaki fark istatistiki olarak (P0.05) önemsiz çıkmıştır. 4. Araştırma sonunda yapılan duyusal analiz panelinin sonucuna göre, toprak ve çakıl kaplı havuzlardaki balıklar, beton ve naylon havuzlardaki balıklara göre daha lezzetli olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, toprak ve çakıl kaplı havuzlardan canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme ve lezzet yönünden, beton ve naylon havuzlardan daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Yaşama oranı bakımından ise, gruplar arasında fark gözlenememiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY This trial was conductet to determine the effects of different pond types (earth, nylon, concrete, and gravel) on growth rate, survival rate and feed efficiency in Salmo gairdneri (Oncorhynchus mykiss ) trouts. The experiment was designed as four groups with four replicates and 20 fish were put into each pond with 2x lxl m. dimensions and totally 320 fish were used. Well water was used through the trial and amounted to each pond by 2 1/min. The research was started on 08.05.1994 and lasted 01.03.1995 (151 days). The results obtained from the research are listed as follows: 1. Average live fish weights in concrete, nylon, gravel and earth ponds were reached from 91.62 ± 1.10 g, 91.0 ± 0.40 g, 91.75 ± 1.32 g, 91.75 ± 1.75 g, to 332.92 ± 6.05 g, 320.12 ± 15.61 g, 360.77 ± 2.05 g, 364.55 ± 4.72 g respectively.In terms of growth rate, the differences between the groups were found highly significant (P0.05).IV 4.According to organoleptic test results, it is found that fish reared in earth and gravel ponds gave better taste than that of concrete and nylon ponds. Consequently, from the live weight gain, feed efficiency and taste of view, earth and gravel ponds gave better results than concrete and nylon ponds. However, in terms of survival rates, there were no differences between the ponds.