Çorum Güpür Hamamı (Eski Hamam) restorasyon önerisi
The restoration proposal of Gupur (Old) Bath in Corum
  1. Tez No: 450687
  2. Yazar: BURCU TAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu çalışma, Çorum ili merkezinde yer alan, XIII. yy. sonunda inşa edilmiş olan Çorum Güpür Hamamı'nı (Eski Hamam'ı) konu etmektedir. Çalışmanın amacı, metruk yapının korunarak gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için; mevcut durumunu analitik inceleme ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyon ile özgün durumunu ortaya koymak ve uygun işlev verilerek yapının sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektir. Çalışma; Güpür Hamamı'nı belgeleyen rölöve çalışması ve tanımlaması; karşılaştırmalı çalışma kataloğu, yapının özgün halini gösteren restitüsyon, çevresel analizler ve restorasyon projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of this study is Çorum Güpür Bath (Old Bath), which is located in the city of Çorum and was built at the end of the thirteenth century. In order to preserve the desolate building and pass it on to the future generations, the study aimed to document its current state with analytic examination and assessment, exhibit its original condition with restitution, and offer a restoration proposal for the appropriate use and sustainable preservation of the structure. The study includes the graphic documentation of the structure, the comparative study catalogue, restitution of its original state, environmental analysis and the restoration project.