Her alt grubu altnormal ya da nilpotent-by-Chernikov olan lokal sonlu gruplar
Locally finite groups with all subgroups subnormal or nilpotent-by-Chernikov
- Tez No: 450688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde Howard SMITH'in“Locally finite groups with all subgroups subnormal or nilpotent-by-Chernikov”adlı makalesi çalışılmıştır. G her altgrubu altnormal ya da nilpotent-by-Chernikov olan lokal sonlu bir grup olsun. Eğer G sonlu üslü ise o zaman G nin nilpotent-by-sonlu olduğu gösterilmiştir. Ayrıca G nilpotent-by-Chernikov değilse o zaman G nin G(F,K)= A ⋊ K ya izomorf bir kesimi olduğu öyle ki A ve K sırasıyla lokal sonlu bir F cisminin toplamsal ve çarpımsal altgrupları olduğu ya da G(F,K) nin elemanter abelyen p-grup olduğu gösterilmiştir. Özel olarak K, A üzerine çarpımsal etki ederek F yi üretir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the paper written by Howard SMITH named“Locally finite groups with all subgroups subnormal or nilpotent-by-Chernikov”is studied. Let G is locally finite groups satisfying all subgroups subnormal or nilpotent-by-Chernikov. It is shown that If G is finite exponent; then G is nilpotent-by-finite. Moreover it is shown that if G is not nilpotent-by-Chernikov then G has a section isomorphic to a group G(F,K) = A ⋊ K such that A and K is respectively additive and multicaptive subgroup of locally finite F field or that G(F,K) is elementary abelian p-group. In particular K generates F by acting on A by multicaption.