Radyasyon tedavisinde kullanılan 6 MV foton enerjisinıin tümörlü dokuya uygulama süresini hesaplayan bilgisayar programının yazılması
The writing of computer program calculated the implementation period of 6 MV photon energy to in the tumor tissue radiation therapy
- Tez No: 450686
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada GE Saturn 43 Lineer Hızlandırıcı cihazının 6 MV enerjili foton enerjisinin belirli alan ve derinlikteki Doku Fantom Oranı (TPR-Tissue Phantom Ratio) değerleri, katı fantom kullanılarak ölçülmüştür. Bu ölçümler Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA)'nun yayınladığı, Technical Reports Series No:277 kriterlerine göre 5 cm derinliğe normalize edilmiştir. Daha sonra ölçülen bu TPR tablosu C^(++) diline doz hesabı yapmak için çevrilmiştir. İstenilen derinlik ve alandaki doz hesabının bulunabilmesi için bir kullanıcı arayüz ekranı oluşturulmuştur. Yazılan program, Ankara Demetevler Onkoloji Hastanesindeki Saturn 43 cihazına ait Tedavi Planlama Sistemi (TPS) ile C^(++) programından elde edilen Monitör Unit (MU) değerleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca farklı alanlarda, derinliklerde ve tekniklerde (SSD-Kaynak Cilt Mesafesi, SAD-Kaynak Eksen Mesafesi), TPS ile MU hesabının sonuçlarının doğruluğu kontrol edilerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is measured that Tissue Phantom Ratio (TPR) values of 6 MV photon energy of GE Saturn43 accelerator device using solid phantom for specific field and dephts. According to Technical Report Series No:277 criteria of the reports which are published by International Atomic Energy Agency (IAEA) these measurements were normalized in 5 cm depth. Than, we convert the values of the TPR table to the C++ language to calculate dose. Besides user interface screen were created so as to calculated dose for determenited depth and field. We compared Monitor Unit (MU) values of the our program with Treatment planning system (TPS) of the Ankara Demetevler Oncology Hospital device. Also we tested accuracy of the results which calculated with TPS and MU using different field, depth and techniques (SSD-Source Skin Distance, SAD-Source Axis Distance).