Nötrosofik topolojik uzaylar
Neutrosophic topological spaces
- Tez No: 833541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARGIN, PROF. DR. MEMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematiğin Temelleri ve Matematiksel Lojik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu yüksek lisans tezi altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; bulanık küme, sezgisel bulanık küme ile nötrosofik kümenin kısaca tarihçelerinden bahsedildi. İkinci bölümde; bulanık küme, sezgisel bulanık küme tanımları ile nötrosofik küme ve nötrosofik topolojik uzay tanım ve özellikleri verildi. Üçüncü bölümde ise, nötrosofik topolojik uzayların kartezyen çarpımı ve nötrosofik topolojik uzaylarda bazı nötrosofik küme çeşitlerinin tanım ve özellikleri üzerinde duruldu. Dördüncü bölümde ise nötrosofik topolojide bazı yeni kavramlar ve fonksiyonlar üzerine alanlarla ilgili tanımlar, önermeler ve örnekler verildi. Beşinci bölümde nötrosofik topolojik uzayda genelleştirilmiş nötrosofik b-açık kümelere ise değinildi. Son bölümde ise bu tezde elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This master thesis consists of six chapters. In the first part; brief history of fuzzy set, intuitionistic fuzzy set and neutrosophic set was mentioned. In the second part; Fuzzy set, intuitionistic fuzzy set definitions, neutrosophic set and neutrosophic topological space definitions and properties were given. In the third chapter, the cartesian product of neutrosophic topological spaces and the definitions and properties of some types of neutrosophic sets in neutrosophic topological spaces were focused on. In the fourth chapter, definitions, propositions and examples related to some new concepts and functions in neutrosophic topology are given in the fourth chapter. Generalized neutrosophic b-open clusters in neutrosophic topological space are mentioned in the fifth chapter. In the last chapter, the results obtained in this thesis are given.