Fitoremediasyon sonrası yabani hint yağı (Ricinus communis) ve aspir (Carthamus tinctorius) bitkilerinin biyokütlesinden toksik metallerin elektrokimyasal yöntemle giderimi ve geri kazanımı
The removal/recovery of heavy metals from castor (Ricinus comminus) and safflower (Carthamus tinctorius) plants after phytoremediation by electrochemical method
  1. Tez No: 450724
  2. Yazar: DİLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KÖLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı fitoremediasyon sonrası tehlikeli atık sınıfına giren bitki biyokütlesinin değerlendirilmesidir. Bu amaçla, çoklu metal (Cd, Pb ve Zn) ile kirlenmiş bir toprağın arıtım için yetiştirilen yabani hint yağı (Ricinus communis) ve aspir (Carthamus tinctorius) bitkilerinin biyokütlesinden toksik metallerin kimyasal ekstraksiyon ve elektrokimyasal yöntemle giderimi ve geri kazanımı araştırılmıştır. Ardışık olarak uygulanan bu iki yöntemle bitki biyokütlesinin tehlikesiz atık olarak değerlendirmesi, ekonomik değeri yüksek metallerin geri kazanılması ve“sıfır atık”prensibine yaklaşılması amaçlanmıştır. Çoklu metal geri kazanım işlemi bir asidik elektrolit içerisinde elektroçöktürme yapılarak sağlanmıştır. Bu araştırma kapsamında, saksı denemesinde Cd, Pb ve Zn ile kirli bir toprakta 12 hafta süre ile yetiştirilen yabani hint yağı ve aspir bitkileri fitoremediasyon kapasitesini belirlemek amacıyla HNO3 ile mikrodalga yöntemiyle yakılarak elemental içeriği ICP-MS cihazında belirlenmiştir. Yabani hint yağı bitkisinin kuru kütle bazında 21 mg/kg Cd, 64 mg/kg Pb, 1719 mg/kg Zn, aspir bitkisinin ise 606 mg/kg Cd, 888 mg/kg Pb, 5534 mg/kg Zn biriktirdiği tespit edilmiştir.İki bitkinin kök ve yeşil aksamı, 0,5 ve 1 M H2SO4 ile homojenize edilerek kimyasal olarak çözünürlüğü sağlanmış ve filtre edilen bitki çözeltisi 2 h süreyle -0,6 V potansiyelde Pb çalışma elektrodu kullanılarak elektroçöktürmeye tabii tutulmuştur. Başlangıç Cd, Pb ve Zn içeriği belirlenen çözeltilerden 15, 30, 45, 60, 90 ve 120. dakikalarda 0,5 mL örnek alınarak içeriğindeki Cd, Pb ve Zn'nun metalik formda çökelip çökelmedikleri test edilmiştir. Yabani hint yağı yeşil aksamından en çok Cd (% 78) giderimi sağlanırken aspir bitkisi kök aksamından en çok Pb (% 86) giderimi 2 saat süreyle elektrokimyasal olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, evaluate the hazardous plant biomass phytoremediation process. Chemical extraction and electrochemical process were investigated to recovery and removal of toxic metals from castor (Ricinus communis) and safflower (Carthamus tinctorius) plant used in the treatment of soil contaminated with multiple metals (Cd, Pb, Zn). Evaluation of contaminated biomass is great importance in terms of approach to“zero waste”the target and the recovery of high economic value metals by this process which is applied consecutively. Multiple metal recovery process is provided by electrodeposition performed in an acidic electrolyte. The castor (Ricinus comminus) and safflower (Carthamus tinctorius) plants which in flower pots grow on contaminated soil with multi-metal for 12 weeks. This biomass was burned with HNO3 by microwave method to determine the phytoremediation capacity of plant crops to determine the multi-metals (Cd, Pb, Zn) concentration with ICP-MS method. Cadmium, Pb, Zn concentration in the dry mass of castor oil plant is 21 mg/kg, 64 mg/kg, 1719 mg/kg, respectively; Cd, Pb, Zn concentration in the dry mass of safflower plant is 606 mg/kg, 888 mg/kg, 5534 mg/kg, respectively was determined. Two plants was dissolved homogenizing with 0.5 and 1 M H2SO4 than after the filtered plant solution was subjected to electrodeposition a period 2 h in -0,6 V. Initial Cd, Pb and Zn content of the solution were determined 15, 30, 45, 60, 90 and 120 minutes were tested by taking 0.5 mL of the solution to electrodeposition capabilities in the metallic form. The most removal metal is Cd (78%) for castor plant body while providing removal metal is Pb (86%) for the root of safflower were deposited electrochemically for 2 hours.