N-(2-aminoetil)-2,3-dihidroksibenzaldimin bağlı silika jel ile bazı metal iyonlarının katı faz ekstraksiyonu
Solid phase extraction of some metal ions with N-(2 aminoethyl)-2,3-dihydroxybenzaldimine bonded silica gel
  1. Tez No: 450743
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, silika jel, N-(2-aminoetil)-2,3-dihidroksibenzaldimin grubu ile fonksiyonelleştirilmiş (AEDHB-SG), elementel analiz ve FT-IR spektroskopisiyle karakterize edilmiştir. Katı faz ekstraksiyon yöntemi kullanılarak AEDHB-SG dolu kolon üzerinde Cd (II), Cu (II), Ni (II) ve Pb (II) iyonlarının zenginleştirme koşulları araştırılmıştır. pH, çözelti hacmi, akış hızı, matriks iyonları gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. AEDHB-SG için adsorpsiyon kapasiteleri Cd (II), Cu (II), Ni (II) ve Pb (II) için sırasıyla 0,40, 0,56, 0,50, 0,23 mmol g-1 olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntemin doğruluğu sertifikalı referans maddeler ile teyit edilmiştir. Optimize edilmiş yöntem ICP-OES kullanılarak eser metallerin belirlenmesi için su ve gıda örneklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, silica gel was functionalized with N-(2-aminoethyl)-2,3-dihydroxybenzaldimine group (AEDHB-SG) and characterized by elemental analysis and FT-IR spectroscopy. Preconcentration conditions of Cd (II), Cu (II), Ni (II) and Pb (II) were investigated on the AEDHB-SG loaded column using a solid phase extraction technique. The effects of parameters such as the pH, sample volume, flow rates, matrix ions were examined. Adsorption capacity of AEDHB-SG for Cd (II), Cu (II), Ni (II) and Pb (II) was 0,40, 0,56, 0,50 and 0,23 mmol g-1. The accuracy of the developed method was confirmed by certified reference materials. Optimized method was applied to water and food samples for the determination of trace metals using ICP-OES.