Bazı kaba yemlere farklı seviyelerde ilave edilen söğüt (Salix alba) yaprağının in vitro metan üretimi üzerine etkisinin araştırılması
Investigating the effect of willow tree (Salix alba) leafs added at different levels to some roughages on in vitro methane production
  1. Tez No: 450777
  2. Yazar: AHMET ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, ruminant beslenmesinde yaygın olarak kullanılan buğday samanı, yonca kuru otu ve mısır silajına farklı oranlarda (% 0, % 10, % 25, % 50, % 75 ve % 100) eklenilen söğüt (Salix alba) yaprağının in vitro metan gazı oluşumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Farklı oranlarda söğüt yaprağı eklenmiş deneme yemleri in vitro gaz tekniği ile 24 saatlik inkubasyona bırakılmıştır. İn vitro gaz üretim tekniği ile 24 saat içerisinde meydana gelen toplam gaz miktarı bilgisayar destekli metan gazı ölçüm cihazına özel bir düzenekle enjekte edilerek metan gazı oranları ölçülmüştür. Söğüt yaprağında 105 g/kg kuru madde seviyesinde kondanse tanen içeriği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of willow tree leafs (Salix alba) added at different levels (0 %, 10 %, 25 %, 50 %, 75 % and 100 %) to grass forage, wheat straw, alfalfa forage and maize silage on the in vitro methane production. Methane production after 24 h incubation of the roughages were measured by injection of the produced gases into a special apparatus connected to computer.