Ergenlik dönemindeki genç erkek basketbolcularda bazı metabolik, motorik ve dolaşımsal parametrelerin incelenmesi
The effects investigation of some metabolic, motoric and circulatory parameters in the young adolescense basketball boys
- Tez No: 450776
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRİADAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmanın amacı, Şanlıurfa ilinde aktif basketbol oynayan ve basketbol geçmişi en az üç yıl olan yaşları 15-18 arasında değişen 24 erkek öğrenci ile spor geçmişi olmayan ve aktif spor yapmayan 24 erkek öğrenci arasındaki bazı metabolik, dolaşımsal ve motorik parametreleri karşılaştırılmış ve böylece basketbol branşının bu yaş grubu üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Çalışmada, deney grubu ile kontrol grubunun metabolik parametreleri (Vücut Kompozisyon Analizi, Kas Yağ Analizi, Obezite İncelenmesi, Yumuşak Doku Dengesi), Dolaşımsal Parametreler (Kan Basıncı, Nabız), Motorsal Parametreleri (30 metre sprint, dikey sıçrama, yatay sıçrama) kaydedilmiş, daha sonra bu değerler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Deney grubu ile kontrol grubu arasındaki parametrelerin farklılığı ortaya koymak için SPSS-16 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is that active basketball plays in Sanliurfa province and in basketball history with at least three years without active sports, ranging from age 15 and 18 and 24 male students, between the students who don't do active sports history, metabolic, circulation and motor parameters to compare and thus basketball branch determine the impact on this age group. In the study, between the experimental group and the control group, metabolic parameters (body composition analysis, oil analysis, muscle, Obesity Examination, soft tissue Balance), Circulation Parameters (blood pressure, pulse), Motoric Parameters (30 meter sprint, vertical and horizontal jump) is recorded, then these values were compared to statistically. It's hard to put the difference in parameters between the experimental group and the control group, SPSS-16 package program was used.