Antiromatik 1,4-bifenilenkinonun sentezi ve antiaromatik özelliğinin incelenmesi
- Tez No: 45084
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET 1,4-Bifenilenkinonun (59) sentezi için çıkış bileşiği olarak seçilen bifenilenin (13) Birch redüksiyonundan sentezlenen kararsız 1,3-dien sistemi singlet oksijen ile yakalandı. Elde edilen endoperoksit 85'in kimyasal dönüşümleri ile ana iskelet diketon 92 bileşiği elde edildi. Diketon 92'nin DDQ ile direkt oksidasyonu hedef molekül 59'u vermedi. Hedef molekülün sentezi için alternatif yöntemler uygulandı. Bunlar diketon bileşiği 92'den sentezlenen 97'nin dehidrohalojenasyonu ve 101 'in dehalojenasyonudur. Üçüncü yöntem ise hidrokinon 102'nin PIFA ile oksidasyonudur. Üç yöntemle sentezlenen antiaromatik 1,4-bifenilenkinon (59) oluşturulduğu reaksiyon şartlarında siklopentadien ve antrasen gibi dienlerin varlığında yakalandı. Yakalanma ürünlerinin yapıları spektroskopik olarak aydınlatıldı. £Z3± a 85 98 99 100
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In order to synthesize 1,4-biphenylenequinone (59), the unstable 1,3-dien system was obtained from the Birch reaction of biphenylene chosen as starting compound which was trapped with singlet oxygen. The obtained endoperoxide 85 was converted into key molecule diketon 92 with suitable chemical transformations. Oxidation of diketon 92 with DDQ did not give the target compound 59. The reaction between diketon 92 and NBS resulted in the formation of 97 and 101. HBr elimination from 97 gave the expected 1,4- biphenylenequinone (59) as dehalogenation of dibrom 101 with zinc dust did. The other route was oxidation of hydroquinone 102 with PIFA. All the reactions were performed in the presence of trapping reagent such as cyclopentadiene and anthracene because antiaromatic biphenylenequinone 59 was highly reactive. £Z3$\ 98 99 100