Drosophila melanogaster'in tükrük bezi politen kromozomlarında çinko klorür ve bakır klorür'ün gen aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 45089
  2. Yazar: SEVGİ LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çinko klorür ve bakır klorürün Drosophila melanogaster'in 3. instar larvalarının tükrük bezi politen kromozomları üzerine etkileri araştırılmıştır. Ağır metaller, larvalara in vivo koşullarda uygulanmıştır. Bu uygulamalar sonucu, tükrük bezi politen kromozomlarının değişik bant bölgelerinin puflaştığı ve birçok gelişimsel pufların inaktif duruma geçtiği görülmüştür. Çinko klorür uygulamaları sonucu; 2L kromozom kolunda 25BC; 2R kromozom kolunda 48B, 53DEF-54AC, 55E, 56DE; 3L kromozom kolunda 61F, 63A, 63BC, 66AB, 71B, 76C, 76D; 3R kromozom kolunda 85BC, 87EF, 94A, 97AE, 98A, 99A, 99EF bant bölgeleri puflaşmıştır. Bu pufların ortalama büyüklükleri saptanmış ve kontrol gruplarıyla karşılaştırılmıştır.. Bakır klorür uygulaması sonucu; 2L kromozom kolunda 22A, 23EF, 27E, 28B, 35F; 2R kromozom kolunda 47A, 54BD, 55DE, 56DE, 58CF, 59B; 3L kromozom kolunda 62A, 62DE, 68BC, 70DE, 73B, 74D band bölgeleri puflaşmıştır. Yine bu pufların ortalama büyüklükleri saptanmış ve kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Uygulamalar ve kontrol gruplarındaki puf büyüklükleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P< 0,001).
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of zinc chloride and copper chloride on the salivary gland polytene chromosomes of third instar larvae of Drosophila melanogaster have been investigated. This heavy metals have been applied to the larvae in vivo. It has been shown that different band sections of the salivary gland chromosomes become puffed and many developmental puffs were inactivated. As a result of the zinc chloride treatment, band 25BC on chromosome arm 2L; 48B, 53DEF-54AC, 55E, 56DE on chromosome arm 2R; 61F, 63A, 63BC, 66AB, 71B, 76C, 76D on chromosoma arm 3L; 85BC, 87EF, 94A, 97AE, 98A, 99A, 99EF on chromosome arm 3R have become puffed. The average size of these puffs have been measured and compared with control groups. As a result of the copper chloride treatment, band 22A, 23EF, 27E, 28B, 35F on chromosome arm 2L; 47A, 54BD, 55DE, 56DE, 58CF, 59B on chromosome arm 2R; 62A, 62DE, 68BC, 70DE, 73B, 74D on chromosome arm 3L have become puffed. The average size of these puffs have been measured and compared with control groups.