Gaziantep Çimento Fabrikasının kirlettiği toprakların mikrofungus florası üzerine bir araştırma
- Tez No: 45090
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF SÜLÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Gaziantep Çimento Fabrikası'nın kirlettiği toprakların mikrofungus florasını incelemek amacıyla yaptığımız bu araştırmada, fabrika yakınından ve kirliliğin görülmediği 7 km uzaklıktan olmak üzere 5 ve 15 cm derinliklerden toplam 40 toprak örneği alınmıştır. Her iki alandan ve derinlikten alınan toprak örneklerinden 116 ayrı mikrofungus izolatı elde edilmiştir. Bunlardan 81 tanesi Moniliales, 3 tanesi Mucorales, 2 tanesi Sphaeriales takımlarına aittir. 30 izolat da steril olarak bulunmuştur. Bunlardan Penicilium. Aspergillus. Ulocladium. Cladosporium cinsleri tür zenginliği bakımından en fazla olanlardır. Penicilium cinsi sayı ve tür çeşitliliği bakımından diğerlerinden çok fazla bulunmuştur. Yapılan kantitatif analiz sonucu iki ayrı alanda ve iki ayrı derinlikte 1 g fırın kurusu toprağa karşılık gelen taze toprakta ortalama 61.525 birim mikrofungus bulunmuştur. Kirliliğin görüldüğü sahanın mikrofungus ortalaması 52.425, kirliliğin görülmediği alanın mikrofungus ortalaması ise 70.625'dir. İki ayrı alandaki bu farklılık istatistiksel olarak“önemsiz”bulunmuştur. Fusarium. Trichoderma. Acremonium. Curvularia. Alternaria. Ulocladium. Athrinium. Drechslera. Stachybotrys. Embellisia. Coccidioides. Chaetomium cinsleri ve bu cinslere ait türler sadece kirlenmiş topraklardan, Myrothecium. Phielophora. Mucor, Mortierella cinsleri ve bu cinslere ait türler de sadece kirliliğin görülmediği topraklardan izole edilmiştir. Toprak analizi sonuçlan, fabrika tarafından kirletilen topraklarda pH ile kireç ve organik madde miktarlarının kirletilmemiş topraklara göre yüksek olduğunu göstermiştir. Organik madde bakımından daha zengin olan kirletilmiş toprakların belirlenen mikrofungus sayısı bakımından fakir oluşu bu toprakların yüksek pH değerine sahip olmasından kaynaklanabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research which has been done in order to examine the microfungus flora of the soil polluted by the Gaziantep Cement Factory, forty soil samples have been taken, from 5 and 15 cm deep, near the factory and from 7 km away where pollution is not seen. 1 16 microfungi isolates have been obtained from the soils collected from both areas and depth. 81 of these isolates belong to Moniliales, 3 to Mucorales, 2 to Sphaeriales orders. Also, 30 isolates have been found sterilized. Penicilium. Aspergillus. Ulocladium. Cladosporium genus are the most ones in terms of the richness of species. Penicilium genus has been found more than others in terms of number and variation of species. As a result of quantitative analysis, an average 61.525 microfungus unit have been found in the fresh soil which is equivalent of 1 g oven-dried soil in two different areas and depths. Mean microfungus value is 52.425 in the polluted areas and 70.625 in the areas where pollution is not detected. Distinction in these two areas was found to be statistically“insignificant”. Fusarium, Trichoderma. Acremonium. Curvularia. Alternaria. Ulocladium. Athrinium. Drechslera. Stachybotrys. Embellisia. Coccidioides. Chaetomium genera and their species have been isolated from only polluted soils and Myrothecium. Phielophora. Mucor. Mortierella genera and their species from non-polluted soils. The results of soil analysis have shown that the amounts of pH, lime, and organic substance were high in the soils polluted by the factory compared to non-polluted soils. That the polluted soils are rich in organic substance but poor in the detected number of microfungi may stem from that these soils have high pH value.