Temperature to digital converter design and measurement
Sıcaklık-sayısal dönüştürücü tasarımı ve ölçümü
  1. Tez No: 450967
  2. Yazar: AHMET MERT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAZGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada AMS 0.35u CMOS teknolojisinde 12 bitlik bir sıcaklık sayısal dönüştürücü tasalarlandı ve serimi yapıldı. Tasarlanan dönüştürücü Euro Practice aracılığıyla İTÜ VLSI Labs finans desteği ile üretildi. Dönüştürücünün yonga boyutları 1024um X 600um 0.6144 mm2 iken giriş çıkış padleri ve ESD elamanlar ile birlikte toplamda 1.43 mm2 alan kaplamaktadır. Simulasyon sonuçları ile -40C 85C sıcaklık aralığıda 12 bitlik 0.25C çözünürlük gösterilmiş ve ölçüm sonuçları ile yine aynı sıcaklık aralığında 10 bitlik 1C çözünürlük doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Temperature to digital converter is designed and taped-out using AMS035HB4 process. The dimension of the IC core is 1024um X 600um while full chip with esd and pad rings occupying 1024um X 1395um. The simulation results show that 12 bits temperature to digital conversion is achieved with 0.25C resolution while measurement verifies 10 bits temperature to digital conversion with 1 C resolution.