Osmaneli yerleşiminin geleneksel dokusu üzerine bir araştırma
- Tez No: 45100
- Danışmanlar: DOÇ.DR. P. İLGİ YÜCE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET Osmaneli yerleşiminin, geleneksel dokusunun irdelendiği bu çalışma şu bölümlerden oluşmuştur. I.Bölüme Bu bölümde, ilçenin komi mu, tarihsel gelişimi, coğrafi özellikleri, ulaşımı, sosyo-ekonomik yapısı ve tüm bu verilerin değerlendirilmesi yer almaktadır. I II.Bölüme Bu bölümde, Osmaneli yerleşiminin, kent ve tek yapı ölçeğinde sahip olduğu karakteristik özelliklere ve bu özelliklerin oluşumunu sağlayan, fiziksel ve sosyal nedenlere değinilmiştir. III. Bölüm :Bu bölümde, genel olarak, tarihi yerleşim merkezlerinin, özel olarak ise Osmaneli 'nin geleneksel dokusunun yıpranmasına yol açan etkenler ve bu etkenlerin sonu cunda meydana gelen yıpranma türleri eler alınmış, Sonuç bölümünde ise, yukarıda belirttiğimiz bölümlerin değer lendirilmesi yapılmıştır..1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study which examines traditional structure of Osmaneli establishment is constituted these sections: I. Section : In this section; town's location, historic improve ment, geographical features, communication, social and economic structure and evaluation of all these data are presented. II. Section: In this part, owned characteristic structures under the city and scale of unique building of Osmaneli establishment and physical and social effects obtai- 1 ned these features are mentioned. III. Section: In this ' section, generally historical settlement i centers j specially factors which caused corruption in the traditional structure of Osmaneli establish ment and corruption types. In the last part, general evaluation of above mentioned sections is done..2.