Faktör analizinin kestirim amaçlı kullanımı (Seçime katılma ve belli bir partiye oy vermede bazı ekonomik göstergelerin etkisinin analizi)
- Tez No: 45104
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FUAT YÜZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
II ÖZET önkestirim modellerinin de faktör analizi başlığı altında ele alınabileceğini göstermeyi amaçlayan bu çalışmada, faktör analizi ve regresyon analizi arasındaki benzerlik ve farklılıklar incelenmiştir. Veri ve korelasyon matrislerine ilişkin faktörleme yaklaşımları ele alınmış ve faktör analizinin yapısal analizine yer verilmiştir. Rank indirgemeye ilişkin temel bilgiler verilmiş ve rânk indirgeme yaklaşımının centroid tekniklerindeki rolü ve matematik ayrıntıları ele alınmıştır. Rank indirgemenin parametre kestirim problemlerinde de geçerli bir yaklaşım olduğu vurgulanarak, geliştirilen bilgisayar programları ile faktör analizinin kestirim yaklaşımının 82 sonrası seçimlerde elde edilen veriye uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In this study which aims to show prediction models that can be considered under the title of factor analy sis, the similarities and differences between regression analysis and factor analysis are examined. Factoring approaches which are related to the data and correlation matrix are studied and the structural analysis of factor analysis has been mentionned. Basic knowledge of rank reduction is given and the role of rank reduction approach to the cenÇroid technics and mathematical details are handled. Pointing out the validity of rank reduction in parameter estimation problems, estimation approach of factor analysis is practised with devoloped computer programs on the data obtained from elections for the years after 82.