Septum deviasyonu olan hastalarda preoperatif ve postoperatif olfaktor bulbus volümleri ve koku fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative olfector bulbus volumes and odor functions in patients with septum deviation
  1. Tez No: 451079
  2. Yazar: REHA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KANTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Koku günlük hayatımızda karşımıza çıkan önemli bir duyudur. Nazal septum deviasyonu (NSD) koku fonksiyon bozukluğunun en önemli sinonazal patolojilerindendir. Bu çalışmamızda NSD'u olan hastalarda preoperative ve postoperative koku fonksiyonları ile OB volümlerindeki değişikliklerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Hastalardan ayrıntılı anamnez alındı, genel fizik muayeneleri ve sonrasında rutin KBB muayeneleri yapıldı. Anterior rinoskopi ve nazal endoskopi ile septum deviasyonu tanıları konuldu. Septoplasti ameliyatı planlanan hastalara preoperatif“sniffin' sticks 112'li Extended test”koku testi ve FSE tekniği ile çekilmiş T2 ağırlıklı kranial MRI tetkiki yapıldı. Tetkikleri yapılan hastalara septoplasti ameliyatı uygulandı. Hastalara postoperatif 60 gün (2 ay) sonra“ sniffin' sticks 112'li Extended test”koku testi ve FSE tekniği ile çekilmiş T2 ağırlıklı kranial MRI tetkiki yapıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif kranial MRI'daki OB volümleri ve koku testleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The smell is an important sensation in our day life. The nasal septum deviation (NSD) most important sinonasal pathology of the smell disorders. In this study we aimed to compare preoperative and postoperative smell function and OB volume changes in patients with NSD. Materials and methods: A detailed anamnesis was obtained from the patients, routine physical examinations and routine ENT examinations were performed. Septum deviation was diagnosed by anterior rhinoscopy and nasal endoscopy. The T2-weighted cranial MRI examination with the preoperative“sniffin 'sticks 112 Extended test”scent test with FSE technique were performed on patients were scheduled for surgery.Patients were performed surgery of septoplasty . FSE technique with T2-weighted cranial MRI examination and '' sniffin 'sticks 112' 'extended test' 'odor test were performed at postoperative 60 days (2 months). OB volumes and odor tests of patients were compared preoperatively and postoperatively.