Servisitte etiyoloji araştırılması
Analysis of cervicitis etiology
  1. Tez No: 451141
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. NÜVİT BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda servikal enfeksiyonların etyolojisini etkileyen faktörleri ve tanıda kullanılan yöntemlerin geçerliliğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Jinekoloji polikliniğine başvuran toplam üç yüz hasta üç gruba ayrılarak çalışmaya alınmıştır. Lökore şikayeti ile başvuran 100 hasta, rutin takip amaçlı başvuran ve kronik servisit saptanan 100 hasta ve seksüel geçişli hastalıklar polikliniğine başvuran 100 analiz edilmiştir. Servikal enfeksiyonlara yakalanma sıklığını artırabilecek etkenler ( yaş, eğitim düzeyi, korunma yöntemleri, partner sayısı, şikayeti, ve muayene bulguları) sorgulandı. Etiyolojide sıklıkla suçlanan N. gonorea, C.trachomatis, U urealiticum ve M. Hominis araştırılmıştır. Çikolata Agar, Thayer-Martin besi yeri, Direk floresan Antikor testi ve Mycoplazma IST, Chlamyfast testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada incelenen 300 hasta içinde 28 tane (%9.3) M.hominis, 27 tane (%9) U.ürealiticum olmak üzere toplam 55 mycoplazma enfeksiyonu, 20 tane (%6.3) N.gonore ve 16 tane (%5.3) C.tracomatis enfeksiyonu tespit edilmiştir. Sonuç: N. Gonorea genital enfeksiyonu saptanma oranı ile seksüel eş sayısı ve düşük eğitim düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır. C.trachomatis ve N.gonorea enfeksiyonlarının 15-25 yaş grubunda görülme oranı daha fazladır. OKS kullananlarda C.trachomatis genital enfeksiyonu saptanma oranı daha yüksektir. İstatistiksel olarak M.hominis genital enfeksiyonları düşük eğitim düzeyi ve seksüel eş sayısı ile ilişkidir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate causes of cervicitis and to demonsyrate validity of the diagnostic methods in cervical infections. Material and Methods: Three groups of patients were included in the study. One hundred patients with vaginal discharge, 100 patients with chronic cervicitis and 100 patients who admitted the sexually transmitted disease out-patient clinic were analyzed. The factors that increase the frequency of the cervical infections ( age, education, contraceptive methods, number of sexuel partners, findings in gynecologic examination, etc ) were investigated. Cervical specimens were examined with direct microscopy. N. gonorea and C.tracomatis, U. Urealyticum and M. Hominis which were frequently found in cervical infections were explored. Chocolte Agar, Thayer martin culture, Direct Flourecense Antibody test, Mycoplasma IST, and Chlamy-fast test were used fort he diagnosis of cervicitis etiology. Results: Totally 28 (%9.3) patients with M.hominis, 27 (%9) patients with U.urealyticum, 20(%6.3) patients with N.gonorrhea and 16(%5.3)patients with C.trochamatis genital infections were detected. Conclusion: Diagnosis of N.gonorrhea genital infection was increased with multiple sexual partners and low educational level. C.trachomatis and N.gonorrhea genital infections were more frequently diagnosed in 15-25 ages. C.trachomatis genital infections were mostly found in women who used combined oral contraceptive drugs as a contraceptive method. M.hominis genital infections were mostly seen in women with low educational level and multiple sexual partners.